Žvýkačky jsou nedílnou součástí moderního světa. Ačkoli se sice průmyslově vyrábí zhruba 170 let, lidé žvýkali již před 6 000 lety.
Historie žvýkání
Možná vás překvapí, že se žvýkalo již v neolitu, tedy v mladší době kamenné. Důkazy o tom byly nalezeny ve Skandinávii, přičemž se tak dělo již před 6 000 lety. Přírodní typy žvýkaček se ovšem používaly na mnoha místech světa. Žvýkání bylo oblíbenou činností i u amerických Indiánů, od kterých ji převzali evropští osadníci a v polovině 19. století začala masová produkce žvýkaček.
Přírodní typy žvýkaček
Přírodní typy žvýkacích gum byly a jsou vyráběny z tzv. klovatiny, což je pryskyřice z některých druhů rostlin. V Jižní Americe je k tomu využívána např. klovatina z rostlin rodu sorva, v jihovýchodní Asii zase z rostlin rodu dyera. Tyto druhy žvýkaček jsou čistě přírodní, takže je lze označit za zdravé, zatímco moderní typy žvýkacích gum jsou v tomto ohledu dosti problematické (viz níže).
Moderní varianty
V současné době se k výrobě žvýkaček nepoužívá pouze „gumová“ hmota, ale také různé chemické látky, jako jsou např. barviva, aromatizující látky, umělá sladidla, syntetické příchutě nebo konzervanty. Existují přitom v mnoha variantách. Pořídit si tak lze peprmintové či mentolové příchutě, nejrůznější ovocné žvýkačky, ale existují i další druhy.
Žvýkačky z hlediska zdraví
Mluví se o tom, že žvýkačky mohou na lidský organismus působit blahodárně, tedy např. omezují usazování zubního plaku a podporují tvorbu žaludečních šťáv. Na druhou stranu při dlouhodobém žvýkání dochází k opotřebení zubů, vzniku acidobazické nerovnováhy a může to vést i k žaludečním vředům. Moderní žvýkačky navíc obsahují mnoho sladidel a chemických látek, což také není prospěšné pro zdraví.
Zajímavosti o žvýkačkách
- První závod na výrobu žvýkaček se objevil v roce 1848. Založil jej John B. Curtis a nesl název The State of Maine Pure Spruce Gum.
- Existují i speciální žvýkací gumy. Mezi ně patří nikotinové žvýkačky, které kuřákům pomáhají odnaučit je jejich zlozvyku.
- Podle dostupných statistik si dá každý obyvatel ČR 128 žvýkaček ročně.
- Mnohé moderní žvýkačky podporují svěží dech. Pro tento účel přitom už starověcí Řekové žvýkali pryskyřici.
- Žvýkačky umožňují tvorbu bublin. V tomto ohledu stojí za zmínku výkon jistého Chada Fella z USA, který drží světový rekord. Žvýkačku dokázal nafouknout do velikosti 50 centimetrů!