Cimpr campr je jedním z mých nejoblíbenějších vánočních cukroví. Vždy jsem si myslela, že jsou na tom ostatní rodiny stejně, a právě proto nikdy na jejich svátečních stolech tohle cukroví není – protože už ho snědly. Byl to pro mě ale šok, když jsem zjistila, že málokdo vlastně tenhle druh sladké pochutiny zná.
Cimpr campr u nás doma nesmí chybět. Společně s vanilkovými rohlíčky a včelími úly ho děláme vždy nejvíce várek. A zatímco rohlíčky a úly dělají i jiné rodiny, mnoho z přátel se mě ptalo, co vlastně cimpr campr je.
Přitom jde o jednoduché cukroví, které zvládne i méně zkušený kuchař, ale pochutná si na něm celá rodina. Kombinuje dokonalou chuť ořechů nasekaných v jemném máslovém těstě. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, připravte si cimpr campr letos i vy a nechte se překvapit jeho dokonalostí.
Jednoduchý recept
Na přípravu cukroví cimpr campr budete potřebovat: 280 gramů hladké mouky, 230 gramů másla, 35 gramů moučkového cukru, 50 gramů vlašských ořechů, 50 gramů lískových ořechů a jeden žloutek.
Nejprve si vlašské i lískové ořechy nasekejte nahrubo. Potom z nich spolu s ostatními surovinami udělejte husté těsto, které uplácejte do oválu, zabalte do sáčku a nechte minimálně přes noc odležet v lednici.
Druhý den pak z těsta tvarujte kuličky, které potom stiskněte třemi prsty a vytvořte z nich kousky, které vlastně nemusí být tvarově jeden druhému podobné. Odtud také nejspíš pochází název cukroví.
Někde se cimpr campr dělá i jako oválné kousky, jinde se dokonce nechávají celé kuličky. Je jen na vás, jaký tvar cukroví si nakonec zvolíte. Jednotlivé kousky naskládejte na pekáč vyložený pečicím papírem.
Následně se cukroví peče v troubě vyhřáté na 180 °C zhruba 5 až 10 minut, dokud mírně nezrůžoví. Ihned po vyjmutí z trouby ho ještě zatepla obalujte v moučkovém cukru. Poté ho dejte do krabičky s víčkem.
Do té můžete přidat například kousek jablka a umístit ji na balkon či do lednice, kde by mělo cukroví několik dní křehnout. Ideální je tvořit cimpr campr zhruba 3 týdny před Vánoci, aby bylo na Štědrý den jemné a křehké.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová