Možná si říkáte, co je to za nesmysl? Je snad normální být po práci unavený. A do jisté míry máte pravdu. Jenže únava po práci může mít více příčin než jen „fyzické vyčerpání“. Někdo navíc zůstává unavený i o víkendu, přestože se řádně vyspí. Co s tím?
Nejlogičtější řešení – nechodit do práce – asi neklapne. Všichni potřebujeme peníze a ne každý má to štěstí, že zdědí síť hotelů. Naštěstí můžeme svému tělu dodat energii i jinak než výpovědí.
Pomineme-li to, že k únavě může dojít během obzvláště náročných období, kdy jsme jednoduše přepracovaní a nedostatečně odpočatí, může mít únava a s ní spojené potíže, jako jsou problémy s ovládáním emocí, zaostřením zraku, zapomnětlivostí či žaludeční nevolností, i jiné příčiny.
Tělo bojuje, až se unaví
Když je váš pracovní týden obzvláště náročný, může se tělo dostat do režimu „bojuj, nebo uteč“. Jde o fyziologickou reakci na stres, která zaplavuje tělo adrenalinem, což se projevuje příznaky, jako je zrychlený dech a srdeční tep a zvýšená úzkost. Když pak přijde víkend a organismus se může konečně uvolnit, přichází únava.
Pocit neustálého stresu nebo přetížení během pracovního týdne může poukazovat na hrozící vyhoření. Pokud jde o dlouhodobý stav, zvažte, zda byste neměli požádat šéfa nebo kolegy o pomoc s přerozdělením pracovních úkolů nebo členy domácnosti o pomoc s domácími pracemi.
Nechat práci v práci
Pokud máte sklon dělat si starosti o práci, i když jste doma, hledejte způsoby, jak vytvořit hranice mezi prací a domácím životem. Pokud se od vás očekává, že budete řešit pracovní záležitosti mimo svou plánovanou pracovní dobu, promluvte si se svým nadřízeným o stanovení jasných hranic pro čas, kdy nebudete k dispozici.
Rituál po práci může být také skvělým způsobem, jak se odreagovat a oddělit práci od zbytku dne. Dopřejte si chvilku klidu u šálku čaje, odpolední procházku nebo rozhovor s milovanou osobou.
Nepravidelný spánkový režim
Pravděpodobně už víte, co je jet lag, ale slyšeli jste někdy o sociálním jet lagu? Jedná se o vyčerpání, které obvykle následuje po změně spánkového režimu vyvolané nočními společenskými aktivitami.
V sobotu večer se například rozhodnete zůstat venku dlouho do noci a v neděli si pak ve snaze si odpočinout přispíte a vstáváte mnohem později než obvykle. To naruší váš cirkadiánní rytmus, což vede k tomu, že se v neděli večer marně snažíte usnout a nakonec začínáte týden opět unavení.
I několikahodinový rozdíl v čase vstávání o víkendu a v pracovní dny může narušit kvalitu vašeho spánku. Dr. Wu pro web Well and Good doporučuje ve volné dny vstávat jen o hodinu až dvě (maximálně) později, než obvykle vstáváte v pracovní dny.
Když únava nemizí
Pokud únava přetrvává navzdory změnám životního stylu, obraťte se na odborníka, aby vyloučil zdravotní problémy. Neustálou únavu mohou způsobovat deprese, které s sebou přináší i potíže se spánkem, nebo dlouhodobé úzkosti. A funguje to i naopak. Dlouhodobě špatný spánek může podle studie Alexandera Scotta a kol. přispívat ke zvýšené úzkosti.
Zdroj: Well and Good, Alexander J Scott, Does improving sleep lead to better mental health? A protocol for a meta-analytic review of randomised controlled trials, 2017, Healthline, VeryWell Mind
Autor: Dominika Jandorová