Kořen ženšenu je přirovnáván k tvaru lidského těla, protože pomáhá celému našemu tělu od hlavy až k patě, a to jak fyzickému, tak i psychickému zdraví. A jaké překvapení skýtá pro muže?
Druhy ženšenu
Tuto pomalu rostoucí krátkou rostlinu s masitými kořeny lze podle délky pěstování klasifikovat třemi způsoby: čerstvý, bílý nebo červený.
Čerstvý ženšen se sklízí do 4 let, zatímco bílý ženšen se sklízí mezi 4-6 lety a červený ženšen se sklízí po 6 a více letech.
Existuje mnoho druhů této byliny, ale nejoblíbenější je ženšen americký (Panax quinquefolius) a ženšen asijský (Panax ginseng).
Americký a asijský ženšen se liší koncentrací účinných látek a účinky na organismus. Předpokládá se, že americký ženšen působí jako relaxační prostředek, zatímco asijská odrůda má povzbuzující účinek.
Ženšen obsahuje dvě významné sloučeniny: ginsenosidy a gintonin. Tyto sloučeniny se vzájemně doplňují a poskytují zdraví prospěšné účinky.
Podpora mentálního zdraví
Ženšen může pomoci zlepšit mozkové funkce, jako je paměť, chování a nálada. Studie Jennifer Ellisové sledovala 30 zdravých lidí, kteří po dobu čtyř týdnů konzumovali 200 mg ženšenu denně.
Na konci studie se u nich projevilo zlepšení duševního zdraví, sociálního fungování a nálady. Tyto přínosy však přestaly být významné po 8 týdnech, což naznačuje, že účinky ženšenu se mohou při delším užívání snižovat.
Studie Jonathona Reaye zase zkoumala, jak jednotlivé dávky 200 nebo 400 mg ženšenu ovlivňují mentální výkonnost, duševní únavu a hladinu cukru v krvi u 30 zdravých dospělých osob před a po desetiminutovém mentálním testu.
Dávka 200 mg byla na rozdíl od dávky 400 mg účinnější při zlepšování duševního výkonu a únavy během testu.
Je možné, že ženšen napomáhal vstřebávání krevního cukru buňkami, což mohlo zvýšit výkonnost a snížit mentální únavu. Přesto není jasné, proč byla nižší dávka účinnější než vyšší.
Přírodní „energeťák“
Čtyřtýdenní studie Hyeong-Geuga Kima zkoumala účinky podávání 1 nebo 2 gramů ženšenu nebo placeba 90 lidem s chronickou únavou.
U osob, kterým byl podáván ženšen, byla zaznamenána menší fyzická a psychická únava a také snížení oxidačního stresu než u osob užívajících placebo.
V studii Debry Bartonové bylo 364 osobám, které přežily rakovinu a trpěly únavou, podáno 2 000 mg ženšenu amerického nebo placebo. Po osmi týdnech měli ti, kteří užívali ženšen, výrazně nižší míru únavy než ti, kteří užívali placebo.
Může zlepšit erektilní dysfunkci
Vypadá to, že sílu ženšenu lze využít také jako alternativní léčbu erektilní dysfunkce. Na základě přehledové studie Dai-Ja Janga se zdá, že sloučeniny v něm obsažené mohou chránit před oxidačním stresem v cévách a tkáních v penisu a pomáhat obnovit jeho normální funkci.
Studie Douglase McKaye navíc ukázala, že ženšen může podporovat produkci oxidu dusnatého, sloučeniny, která zlepšuje uvolnění svalů v penisu a zvyšuje krevní oběh.
Zdroj: healthline.com, forkly.com, Jennifer M Ellis, Effects of Panax ginseng on quality of life, 2002, Jonathon L Reay, Single doses of Panax ginseng (G115) reduce blood glucose levels and improve cognitive performance during sustained mental aktivity, 2005, Debra L Barton, Wisconsin Ginseng (Panax quinquefolius) to improve cancer-related fatigue: a randomized, double-blind trial, N07C2, 2013, Dai-Ja Jang, Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review, 2008, Douglas McKay, Nutrients and botanicals for erectile dysfunction: examining the evidence, 2004
Autor: Dominika Jandorová