Aktuálně je za okny poněkud sychravo, proč si tedy nepřipravit polévku, která vás nejen zasytí, ale i zahřeje. Zelňačka z červeného zelí to určitě dokáže.
Původ červeného zelí
Hlávkové zelí je kultivarem brukve zelné, která rostla v oblasti Středomoří už v pravěku. Pěstuje se ale „teprve“ přes 2 000 let. Postupným šlechtěným vzniklo v průběhu staletí bílé a červené zelí, které se liší barvou, chutí i složením. Dnes se používá v mnoha receptech, a to včetně zelné polévky, která je tradičním českým pokrmem, jenž u nás patří i na počátku 3. tisíciletí k nejoblíbenějším.
Ingredience na zelnou polévku
Zelná polévka, dnes známější jako zelňačka, se aktuálně většinou dělá z bílého zelí (většinou kysaného) a z další zeleniny (především z brambor a cibule). Nezbytností je rovněž koření, ze kterého patří mezi nejpoužívanější pepř, kmín a mletá paprika. Často se přidává rovněž slanina, uzené maso nebo klobása, dále sušené houby a v mnoha receptech figuruje také smetana.
Zelňačka z červeného zelí
Ačkoli se v současné době dělá zelňačka většinou z bílého zelí, v tradičním pojetí mohlo být jejím základem i červené zelí. Opět je většinou používáno v kysané formě, a to často i s nálevem. Tato polévka má nejen poněkud jinou chuť, ale především hodně nezvyklou, fialovou barvu. Ostatní suroviny jsou v podstatě stejné jako ty, jež jsme uvedli výše. Můžete si ovšem připravit pikantní variantu, když přidáte maďarskou klobásu, pálivou papriku anebo chilli.
Červené zelí a zdraví
Červené zelí se od bílého poněkud liší obsahem účinných látek. Nevyskytuje se v něm totiž tolik vlákniny, ale za to více sacharidů, vitamínů a minerálů. Jedná se tedy rovněž o zdravou kuchyňskou ingredienci. Co se týče samotné zelňačky, záleží na tom, jaké další suroviny využijete. Na místo uzenin je samozřejmě lepší použít sušené houby a vyzkoušet můžete i rostlinnou smetanu.
Kysané zelí je zásobárna cenných látek na zimu. To kupované ale může být problematické
Zajímavosti o zelňačce z červeného zelí
- Červené zelí mj. obsahuje vitamíny B9 a B12. Ty vám v sychravém počasí mohou pomoci s depresivní náladou, neboť ji pomáhají potlačovat.
- Tato zelňačka může mít natolik netradiční barvu, že určitě zaujme i děti, které jinak zeleninové polévky nemusí příliš lákat.
- Pokud opravdu milujete kyselé, můžete k dochucení použít nejen zakysanou smetanu, ale také (ideálně jablečný) ocet.
- Naši předci ovšem na závěr zelňačku dochucovali i poměrně netradičně, a to třeba cukrem, což můžete rovněž vyzkoušet.
- Budete-li do zelňačky z červeného zelí přidávat klobásu, můžete ji nejprve osmažit zvlášť na pánvi. Takto si můžete připravit i nakrájený chléb, který přidáte do talíře, až bude polévka na stole.