Železo patří mezi minerální látky, které jsou důležité pro správné fungování lidského organismu. Při jeho nedostatku (nejen) ze stravy totiž mohou nastat závažné komplikace.
Potraviny s vysokým obsahem železa
Železo patří z hlediska výživy člověka mezi tzv. mikroelementy. Nejvíce tohoto minerálu se nachází v hemoglobinu (až 70 %), tedy v krevním barvivu obsaženém v tělech obratlovců a některých dalších živočichů. Člověk získává železo ze stravy, přičemž se nachází v červeném mase a vnitřnostech, ale také v rostlinných potravinách, jako jsou např. luštěniny, dýňová a sezamová semínka, špenát anebo mladý ječmen.
Upozorňujeme: ke správnému vstřebávání železa je důležitý i dostatečný příjem vitamínu C.
Důležitost železa pro lidské zdraví
Hlavní funkcí železa u člověka je transport kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxidu uhličitého (CO2) z tkání do plic. Jde tedy o proces nádechu a výdechu. Železo navíc přispívá k dobrému stavu červených krvinek. Dále se využívá k výstavbě krevních bílkovin potřebných k metabolismu potravy, trávení a oběhu krve. Proto je tento mikroelement opravdu podstatný pro správné fungování lidského organismu.
Nedostatek železa
Nedostatek železa může vést k sideropenické anémii neboli chudokrevnosti. Příčinou může být právě nedostatečný příjem v potravinách. Problémem přitom bývá např. špatně vyvážená vegetariánská a veganská strava. Existují ovšem i další příčiny. Na vině může být rovněž dlouhodobá ztráta krve. Ohroženy tedy bývají ženy se silným menstruačním krvácením a problematické jsou i hemoroidy.
Nadbytek železa
Ačkoli většina problémů se železem spočívá v jeho nedostatku, za určitých okolností se může objevit i nadbytek, neboť existuje možnost hromadění ve tkáních. Ačkoli se přetížení železem rozvíjí pomalu, v konečném důsledku může vést k poškození některých orgánů. S nadbytkem železa souvisí rovněž hemochromatóza, tedy onemocnění, při kterém buňky střevní sliznice přijímají nadměrné množství železa, jež se díky tomu ukládá do některých orgánů (játra, srdce apod.).