Pokud se řadíte mezi milovníky oliv, pravděpodobně preferujete olivy černé, nebo zelené. Rozdíl totiž není jen v jejich barvě, ale také v chuti. A to není vše, v čem se od sebe odlišují.
Olivy jsou původem ze Středomoří, většina odrůd tedy pochází ze Španělska, Itálie, Řecka a Francie. Olivovník je jedním z nejstarších známých stromů, které se pěstují pro své plody. Poprvé byl sklizen v Asii před více než šesti tisíci lety.
Zelené i černé olivy rostou na stejném stromě, avšak hlavním rozlišovacím faktorem mezi nimi je úroveň jejich zralosti při sklizni. Zatímco černé olivy jsou ponechány na stromě, dokud plně nedozrají, zelené olivy se sbírají dříve, než dozrají.
Co se týče chuti, zde také existují rozdíly. Zelené olivy obecně chutnají hořčeji a slaněji. To díky většímu solení, které se provádí za účelem zmírnění přirozené hořkosti nezralých oliv. Černé olivy jsou jemnější, chutnají trochu po ovoci a hlavně jsou méně slané.
Rozdíl lze najít také v jejich textuře. Černé olivy jsou díky úplnému dozrání měkčí, ty zelené jsou obecně hutnější a pevnější. To je důvod, proč jsou zelené olivy obvykle plněné sýrem nebo jinou náplní. Protože poté lépe drží pohromadě.
Syrové olivy jsou nepoživatelné, je třeba je zpracovat
Kdo již ochutnal syrové a čerstvě natrhané olivy, ví, že jsou kvůli jejich velmi silné hořké chuti takřka nepoživatelné. Během výrobního procesu se před nakládáním zelené olivy namočí do louhu. Zralé černé olivy lze rovnou nakládat.
Rozdíl v chuti pochází částečně i z doby nakládání – čím déle je oliva ve slaném roztoku, tím méně je pak hořká. Zelené olivy, které jsou nejvíce hořké, se fermentují ve slaném nálevu, zatímco ty černé se nechávají v nálevu pouze zrát, což snižuje jejich hořkost.
Bez ohledu na to, zda dává člověk přednost olivám zeleným, či černým, z obou získá stejné nutriční hodnoty. Olivy jsou plné vitaminu E a dalších antioxidantů, které prospívají zdraví srdce. Také mohou snížit riziko rakoviny a osteoporózy.
Obsahují i tuky, konkrétně mononenasycené, které jsou považovány za zdravější typ tuku.
Jak správně olivy skladovat
V závislosti na barvě oliv se nemění ani jejich styl skladování. Pro správné uchovávání je třeba nechat olivy plavat v jejich tekutém nálevu, aby si zachovaly svou chuť a konzistenci.
Neotevřené olivy je možné skladovat při pokojové teplotě až dva roky. Po otevření je uzavřete do nekovové nádoby a umístěte do lednice. Takto chlazené ve vlastní tekutině vydrží asi jeden až dva měsíce.
Zelené i černé olivy se dají využít v celé řadě pokrmů, ať už v hlavních jídlech, pomazánkách nebo dipech. A nemusíte použít jen jeden druh, klidně je zkombinujte dohromady.
Olivy však nemusí být pouze součástí jídel. Zelenými olivami na špejli se běžně zdobí třeba martini. Vychutnat si je však můžete jen tak samotné.
Nesmíme zapomenout ani na olivový olej. Je vynikající a lze jej začlenit do všech druhů pokrmů. Vzhledem k tomu, že zelené i černé olivy jsou v podstatě stejné, jen se trhají v různých fázích procesu zrání, se k výrobě olivového oleje používají oba druhy.
Zdroj: mashed.com, thespruceeats.com, huffpost.com, knowledgenuts.com
Autor: Silvie Grulichová