I když zdravá strava v mnoha lidech vyvolává dojem, že je to pro naše tělo to nejlepší, vyplatí se zde zmínit jedno známé rčení – nic se nemá přehánět. Zdravé potraviny nám rozhodně mají co nabídnout a bezesporu patří do našeho pravidelného jídelníčku. Nicméně bychom se měli držet hesla všeho s mírou.
A proč? I zdravé potraviny, které nás dokážou okouzlit svým bohatým složením nebo zdravotními přínosy, nám totiž mohou uškodit. O jakých potravinách je tu řeč?
Tuňák
Máte rádi tuňáka? Téhle tučné rybě musíte přijít na chuť. Je považována za velmi zdravou, obsahuje totiž omega 3 mastné kyseliny a má také velmi vysoký obsah bílkovin. Bohužel je tu i stinná stránka věci.
Tou je skutečnost, že tahle oblíbená ryba může obsahovat vysoké množství látky znečišťující životní prostředí. Řeč je o methylrtuti. Pokud je jí vyšší množství, je brána jako neurologický toxin, který může způsobit celou řadu nepříznivých zdravotních účinků, například nedostatečnou koordinaci či poruchu sluchu nebo řeči.
Skořice
Pro někoho neodolatelně voňavé koření, které si neodmyslitelně spojujeme třeba s jablečným štrůdlem nebo obdobím Vánoc. Koho by napadlo, že tohle široce používané koření může uškodit?
Skořice je sice skvělá pro vysoký obsah antioxidantů, ale zároveň obsahuje i vysoké množství sloučeniny zvané kumarin. A právě tahle sloučenina může být ve velkých dávkách škodlivá.
Játra
Věděli jste, že vnitřnosti jsou nejvýživnější částí zvířat a že právě játra jsou vůbec tím nejvýživnějším orgánem ze všech? Jsou totiž bohatá na celou řadu základních živin, jako je například železo, měď, vitamín A nebo vitamín B12.
Bohužel právě vitamín A, který je rozpustný v tucích, může v nadbytečném množství způsobit určité zdravotní potíže. Mluvíme zde například o problémech se zrakem, zvýšeném riziku zlomenin, nevolnosti nebo zvracení.
Para ořechy
Para ořechy patří mezi nejlepší zdroje selenu, esenciálního stopového prvku, který ale může být ve vysokém množství toxický. Jeden velký para ořech může obsahovat až 95 mikrogramů selenu, což je větší než doporučené denní množství pro dospělého člověka, a dokonce trojnásobně větší množství, než jaké potřebuje dítě.
Brukvovitá zelenina
Většina lidí je toho názoru, že zelenina v žádném množství nemůže uškodit. V případě brukvovité zeleniny, kam se řadí třeba brokolice, růžičková kapusta nebo zelí, je tomu ale právě naopak. Tahle zelenina je samozřejmě spojována s celou řadou zdravotních přínosů, sníženým rizikem rakoviny i sníženým rizikem srdečních onemocnění.
Jenže pozor, thiokyanáty, sloučeniny nacházející se v tomto druhu zeleniny, mohou narušovat schopnost absorbovat jód. A to může vést ke stavu, který nazýváme hypotyreóza neboli nedostatečná funkce štítné žlázy.
Zdroj: ecowatch.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová