V březnu je ideální čas na prořezávání růží. Pro každého zahradníka, který chce krásné a zdravé růžové keře, stačí, aby dodržoval několik jednoduchých pravidel.
Pokud budou znát základy prořezávání růží, mohou i nezkušení zahradníci dosáhnout krásných výsledků. Nenechte se zastrašit, striktní pravidla platí hlavně pro ty, kdo pěstují růže na exponáty. Pro příležitostného zahradníka je opravdu potřeba dodržovat jen několik zásad.
Co k tomu budete potřebovat? Určitě správné oblečení a dobré rukavice, doporučují se delší, aby ochránily i předloktí před trny. Dále pak kvalitní nůžky, u kterých se čepele překrývají a dělají tak čistý řez. Pokud se nebudou překrývat, ale pouze dotýkat, dojde k rozdrcení a poškození stonku.
Nejlepší doba pro řez růží je koncem zimy nebo brzy na jaře, přibližně v době, kdy začíná nový růst. To může být od ledna do května, v závislosti na klimatu. Ideální bývá většinou březen.
Brzy na jaře, po posledním mrazu a v chladnějších podmínkách, by mělo být provedeno větší prořezávání. Můžete se také řídit podle růží, když začnou pučet, je čas prořezat.
Ořezávejte také během léta a na podzim
Kdykoli během léta lze seřezávat odumřelé květy. Během tohoto období díky odstranění odumřelých květů zajistíte další kvetení a udržíte tak keře atraktivní.
Na podzim po prvních mrazech zastřihněte delší stonky, aby se při zimních bouřkách a vichřicích nelámaly. Chraňte růžové keře před vyvrácením při silném větru. Překřížené větve, které by se třením o sebe mohly poškodit, by měly být také oříznuty.
Pokud se bojíte, že keře prořežete příliš, nemějte obavy. Stimulujete tím nový růst, pozor jen, aby nedošlo k poškození mrazivým počasím. Odstraňte všechny mrtvé či napadené stonky a listy a dobře vyčistěte použité nářadí, abyste zabránili případnému přenosu choroby na jinou rostlinu.
Při jarním prořezávání růží by mělo být vašim cílem otevřít pomyslný střed a vytvořit tak tvar podobný váze. Budete překvapení, že je to snazší, než jste si mysleli. Následující kroky vám pomůžou k tomu, abyste zajistili, že se růžím bude dařit.
Odstraňte listy a odumřelé části
V první řadě odstraňte všechny zbývající listy. To vám umožní vidět strukturu keře a všechny stonky. Díky tomuto kroku také odstraníte všechny škůdce nebo choroby, které se mohly přes zimu skrývat na listech.
Začněte s odumřelými částmi. Jak je poznat? Podle barvy – hnědá znamená mrtvá, zelená je živá část. Odumřelé dřevo odřízněte až k základu rostliny.
Dále otevřete střed rostliny tím, že odstraníte křížící se větve, které mohou o sebe drhnout a způsobit tak poškození a následné onemocnění. Cílem je mít větve sahající směrem nahoru s otevřenou strukturou ve tvaru vázy.
Pryč s tenkými výrůstky
Odstraňte také veškeré tenké a slabé výrůstky. Řiďte se základním pravidlem, že odstraníte cokoli tenčího, než je tužka. Tyto části totiž produkují jen velmi málo květů. Ořízněte také zbývající palice tak, že proříznete asi centimetr nad očkem pupenu, který směřuje ven (jde o malý hrbolek na místě, kde by se list setkal se stonkem).
Nové stonky budou růst ve směru pupenu a cílem je zajistit, aby rostly směrem ven, ne dovnitř. Řezy proveďte pod úhlem 45 stupňů šikmo od pupenu, aby mohla odtékat voda. Čerstvě provedené řezy chraňte před hnilobou pomocí směsi k tomu určené.
Výšku růží si zvolte podle sebe
Ořezávejte na výšku, jakou chcete, aby váš růžový keř měl. Můžete zachovat všude stejnou výšku nebo přední část oříznout trochu níže. Delší stonky jsou dobré, pokud budete chtít použít květiny do vázy. Nižší ořezání zase zajistí větší květ.
Jakmile budete mít prořezání hotovo, nezapomeňte vyčistit okolní prostor okolo růžového keře. Všechny listy a odříznuté větve by měly být zlikvidovány, jelikož mohou přitáhnout škůdce.
Abyste zajistili krásně kvetoucí růže, je důležité dopřát jim správnou výživu. Používejte na ně hnojivo s dlouhotrvajícím účinkem.
Určitě se nemusíte obávat, že přílišným prořezáním růžový keř zahyne. Pro zdraví růží je prořez životně důležitý, pomáhá předcházet chorobám a také podporuje kvetení.
Pokud se nechcete zabývat prořezáváním a přesto toužíte po krásných růžových květech, poohlédněte se po odrůdách, které prořezávání ani jinou péči nepotřebují.
Zdroj: gardendesign.com, thespruce.com, homesandgardens.com
Autor: Silvie Grulichová