Zdravá střeva: Stovky bakterií v našem těle nám nejen pomáhají. Jezte potraviny, které je udrží v rovnováze

Zdroj: Shutterstock

V našem těle se nachází stovky bakterií, přičemž převážná většina z nich se vyskytuje právě ve střevech. Společně jsou známé jako střevní mikrobiom a jsou neuvěřitelně důležité pro celkové zdraví. Některé druhy bakterií ve vašich střevech však mohou přispět k mnoha nemocem.

Mnoho faktorů, včetně potravin, které jíte, může ovlivnit typ bakterií nacházejících se ve vašem trávicím traktu. Co byste měli jíst, aby byla vaše střeva zdravá a v dobré kondici?

Fermentované potraviny

Potraviny, které prošly fermentací (tedy procesem, při kterém se cukry v nich obsažené za pomocí kvasinek či bakterií rozložily), jsou často bohatým zdrojem laktobacilů.

Laktobacily představují typ bakterií, které naopak našemu zdraví, převážně tedy střevům, v mnoha ohledech prospívají.

Mezi fermentované potraviny patří tempeh, kombucha, kimchi, kysané zelí nebo často podceňovaný kefír.

Mandle

Mají dobré probiotické vlastnosti, což znamená, že jsou pochoutkou pro vaše střevní bakterie – mají vysoký obsah vlákniny a jsou plné mastných kyselin a polyfenolů.

Hrách

Střevní bakterie potřebují ke svému rozkvětu vlákninu, takže čím více ovoce a zeleniny zkonzumujete, tím lépe.

„Hrách je plný rozpustné a nerozpustné vlákniny, která pomáhá udržet váš systém v rovnováze,“ doplňuje benenden.co.uk.

Banány

Kdo by neměl rád banány. Jsou známé nejen vysokým obsahem důležitého draslíku, ale najdete v nich také nemalé množství vlákniny. Mimo to jsou výborným zdrojem dalších zdraví prospěšných minerálních látek.

Potraviny bohaté na polyfenoly

„Polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny, které mají mnoho zdravotních výhod,“ vysvětluje healthline.com. Snižují krevní tlak, bojují proti zánětům v těle a chrání před vysokou hladinou cholesterolu a oxidačního stresu.

Lidské buňky nemohou vždy polyfenoly strávit. Protože se neabsorbují efektivně, většina polyfenolů se dostává do tlustého střeva, kde je tráví střevní bakterie.

Mezi potraviny bohaté na polyfenoly patří kakao a hořká čokoláda, hroznové víno, zelený čaj, již zmíněné mandle, brokolice nebo třeba borůvky.

Česnek

Česnek se svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi může pomoci udržet „špatné“ střevní bakterie pod kontrolou a vyrovnat kvasinky ve střevech.

Zázvor

Čerstvý zázvor může pomoci při produkci žaludeční kyseliny a zároveň stimuluje trávicí systém, aby udržoval potravu v pohybu střevem.

Použít můžete i sušený zázvor, který sice také pomůže, ale nemá ani zdaleka takové účinky jako čerstvý. Můžete ho přidávat do celé řady pokrmů.

Zdroj: benenden.co.uk, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz