Pštrosí maso, v některých částech světa nespravedlivě opomíjené, chutí a strukturou připomíná maso drůbeží a je univerzální alternativou k tradičním červeným masům. Má také velmi dobré nutriční hodnoty.
Pštros je velký nelétavý pták, dosahující hmotnosti až 250 kilogramů a výšky přes 2 metry. Většina masa se nachází na jeho stehnech a zadní čtvrti, což jsou také nejžádanější části pro konzumaci. Maso je známé nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin.
Pštrosí maso je velmi libové, a proto při dlouhé tepelné úpravě tvrdne. Jelikož jeho konzumace není příliš rozšířená, je obvykle dražší než tradiční hovězí či drůbeží.
Vaření se pštrosím masem
Pštrosí maso se vaří podobně jako libové hovězí. Důležité je maso nepřevařit a počítat s tím, že absorbuje chutě rychleji než hovězí maso, proto je vhodné zkrátit dobu marinování a omezit množství použitého koření.
Vzhledem k extrémně nízkému obsahu tuku je nejlepší vařit ho do růžova. Pštrosí maso má vyšší obsah železa než hovězí, takže má červenou barvu, i když je správně upečené. Propečenosti dosáhnete již při 50 °C, střední propečenosti při teplotě 65 °C. Jedním z jedinečných aspektů pštrosího masa je jeho specifická rovnováha pH, díky níž je nehostinné pro patogeny, jako je E.coli, uvádí web Food Print.
Pštrosí maso má sladší a bohatší chuť než ostatní druhy masa. Nabízí se v nejrůznějších úpravách, jako jsou steaky, filety, klobásy či hamburgery. Lze jím nahradit hovězí, vepřové, jehněčí, krůtí nebo kuřecí maso prakticky v jakémkoli receptu. Pštrosí klobásy mají obvykle vyšší obsah masa než hovězí nebo vepřové klobásy.
Složení pštrosího masa
Složením pštrosího masa se zabýval přehled Ewy Polawské a jejího týmu. Přehled uvádí, že pštrosí maso obsahuje stejně bílkovin jako kuřecí a hovězí, ale jen třetinu tuku jako kuřecí maso a o 80 % méně tuku než hovězí maso. Je také bohaté na železo a n-3 mastné kyseliny, které snižují riziko srdečních onemocnění.
Dalším důležitým prvkem obsaženým v pštrosím mase je vitamin E, který je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních antioxidantů. Jak zjistili Karklina a Kivite, píše dále v přehledu Ewa Polawská a spol., obsah vitaminu E byl nejvyšší u pštrosího masa, následovalo maso kuřecí a hovězí.
Původně bylo pštrosí maso považováno za maso „téměř bez cholesterolu“. Jak ale uvádí zmíněný přehled, obsah cholesterolu je v něm podobný jako v hovězím a kuřecím mase.
Zdroj: Food Print, The Spruce Eats, Ewa Polawska, The ostrich meat – An updated review. II. Nutritive value, 2011, The Health Board
Autor: Dominika Jandorová