I když se snažíte dbát o dostatečnou hygienu v kuchyni, může se stát, že se ve spíži vaší domácnosti objeví moli. Existuje několik triků, jak zamoření předejít nebo jej úspěšně eliminovat.
Pokud máte podezření, že máte doma ve spíži mola, měli byste hlavně jednat rychle. Moli se totiž dokáží velmi rychle množit.
Moli nejsou pro člověka nebezpeční tím, že by kousali nebo štípali. Jejich přítomnost však značí, že se nejspíš v sypkých potravinách nachází jejich malé larvy, které určitě do jídla nepatří. Larvy lze běžně objevit například v rýži nebo mouce a hlavně v otevřených balíčcích.
Předcházejte molům pravidelnými kontrolami potravin
Pokud chcete molům předejít, pravidelně kontrolujte svou spíš. Mnoho lidí zapomíná prošlé potraviny uskladněné v zadních částech přeplněných polic, a tím poskytuje nerušené prostředí pro škůdce. Proto pravidelně kontrolujte obsah spíže a starší potraviny přemisťujte dopředu.
Při přerovnávání spíže či kuchyňských polic rovnou zkontrolujte u všech potravin datum spotřeby a také to, zda již moly neobsahují. Hledejte přitom nejen již dospělé létající jedince, ale i vajíčka a larvy. Jednoduše sledujte, zda v potravině nezaznamenáte nějaký pohyb.
Zvláštní pozornost věnujte obilným produktům, které jsou nejrizikovější. Důkladně zkontrolujte například cereálie, mouku, těstoviny, čočku, kukuřici, rýži a ořechy.
Majitelé domácích mazlíčků by měli rovněž zpozornět. Suchá krmiva taktéž poskytují molům skvělé útočiště, protože jsou většinou skladována ve velkých pytlích, které nejdou znovu uzavřít.
Potraviny v originálním balení, které jsou prošlé nebo již napadené moly, ihned zlikvidujte tak, jak jsou. Pokud je potravina v opakovaně použitelných nádobách, je třeba obsah opatrně odstranit a nádobu řádně vyčistit.
Likvidaci nakažených potravin je třeba nejlépe provádět mimo domov, aby se předešlo opětovnému zamoření – umístěte je do pytlů, které pak bezpečně zavažte.
Čistota nade vše
Důležitým krokem v boji proti molům je důkladné vyčištění kontaminovaných nádob. Zbytky potravin vypláchněte a poté důkladně umyjte horkou mýdlovou vodou ručně nebo v myčce na horký stupeň. Můžete je i vydezinfikovat. Vajíčka molů jsou malinká a lidské oko je snadno přehlédne.
Zásadním krokem k vymýcení molů je úklid spíže či kuchyňských skříněk, kde se potraviny skladují. Zaměřte se nejen na povrchy, ale zvláštní pozornost věnujte rohům, prasklinám a štěrbinám. Nezapomeňte také na spodní strany polic a různé lišty. Nakonec všechny povrchy omyjte dezinfekčním prostředkem.
Pokud jste k čištění použili vysavač, také ten je nutné řádně vyčistit. Vyprázdněte jej opět nejlépe mimo domov do sáčku, který uzavřete. Pamatujte, že malá vajíčka mohou být mezi prachem. Taktéž důkladně vyčistěte nástavce, aby žádná vajíčka nezůstala uvnitř.
Pozornost věnujte také vložkám polic. Jsou-li papírové, vyhoďte je, mohou obsahovat larvy a vajíčka. Plastové důkladně vydrhněte v mýdlové vodě.
Nedodržení předešlých kroků nejčastěji způsobuje to, že se moli objeví znovu. Investujte proto všechen čas do důkladného čištění, pravděpodobně to budete muset udělat pouze jednou.
Pro trvalou ochranu můžete použít pesticid. Jelikož se jedná o kuchyni, kde se pracuje s jídlem, uvažujte pouze o přírodních variantách. Jsou účinné a zároveň chrání váš domov před chemikáliemi. Potraviny, které nebyly napadeny, umístěte do vzduchotěsných uzavíratelných nádob. Nejlepší volbou jsou zavařovací sklenice nebo plastové nádoby přímo určené ke skladování potravin. Nezapomeňte se vždy ujistit, že je vracíte zpět do spíže se zcela utěsněným víkem.
Jako poslední krok celého procesu je vhodné umístit lapače na moly. Pomůžou vám monitorovat, zda se v budoucnu moli ve spíži nevyskytují. Zároveň lákají můry, které se k lepkavému povrchu přilepí a nemohou se tedy dále rozmnožovat.
Lepší než s moli bojovat je jim předcházet. Prevence zahrnuje pravidelnou kontrolu potravin, jejich správné skladování a úklid prostor pro uskladnění.
Zdroj: moth-prevention.com, terro.com, realhomes.com
Autor: Silvie Grulichová