Přestože je ocet ceněn jako kulinářský prostředek, pro jeho léčebné využití (například při hojení ran, boji proti infekcím nebo léčbě cukrovky) neexistují dostatečné důkazy. Nicméně obliba jablečného octa stále sílí. Pojďme se podívat na to, zda oprávněně.
Příznivci jablečného octa tvrdí, že pomáhá při hubnutí, odstraňování toxinů, regulaci hladiny cukru v krvi, snižování cholesterolu, zlepšuje trávení a poskytuje probiotika posilující imunitní systém.
Slibná tvrzení bez potřebných důkazů
Jak upozorňuje web Extension, vědecké studie nepotvrzují použití octa jako protiinfekčního prostředku, a to ani lokálně, ani perorálně.
Ani pro spojení mezi octem a snížením rizika hypertenze a rakoviny nejsou vědecké poklady. Některé účinky však potvrzeny byly, ačkoliv příslušné studie pracovaly převážně s malými vzorky.
Snížení hladiny cukru v krvi
Studie z roku 2015 provedená na osmi lidech zjistila, že ti, kteří konzumovali ocet před jídlem, měli po jídle nižší hladiny inzulinu a triglyceridů než ti, kteří měli placebo. Stejně tak přehled několika malých klinických studií z roku 2018 ukázal, že u lidí, kteří konzumovali jablečný ocet po dobu 8 až 12 týdnů, došlo k malému snížení hladiny cukru v krvi.
Vysoká hladina cukru v krvi může vést k řadě zdravotních problémů. Zejména lidé, kteří mají cukrovku 2. typu, musí mít hladinu cukru v krvi pod dobrou kontrolou, aby se vyhnuli komplikacím, jako jsou problémy s nervy, ledvinami, očima a srdcem.
Pomoc při hubnutí
Studie Zohreh Amiri a kol. zjistila, že lidé, kteří konzumovali jablečný ocet spolu s nízkokalorickou dietou, zhubli více než ti, kteří drželi pouze dietu. Po 12 týdnech konzumace 30 mililitrů jablečného octa každý den měli účastníci nižší index tělesné hmotnosti a méně břišního tuku a uváděli menší chuť k jídlu než ti, kteří ocet neužívali.
Studie vydaná v International Journal of Obesity však vliv octa na hubnutí zpochybňuje. Její autoři uvádějí, že ocet u lidí, kteří ho užívali, jednoduše vyvolával nevolnost, což mělo za následek menší chuť k jídlu.
Antibakteriální vlastnosti
Jablečný ocet může mít také antibakteriální vlastnosti. Studie zveřejněná v Scientific Reports zjistila, že jablečný ocet účinně ničí bakterie Escherichia coli a Staphylococcus aureus, které jsou zodpovědné za stafylokokové infekce.
Na co dávat pozor
Jablečný ocet je sice přírodním produktem, přesto je na místě několik varování, které se váží k jeho užívání. Nedoporučuje se užívat „čistý“ ocet. Jeho vysoká kyselost může poškodit zubní sklovinu, proto je lepší konzumovat ho třeba jako součást zálivky na salát.
Jablečný ocet může snižovat hladinu draslíku. To je důležité zejména u lidí, kteří užívají léky, jež toto dokáží také (například běžná diuretika užívaná k léčbě vysokého krevního tlaku).
Ocet může měnit hladinu inzulinu. Lidé s cukrovkou by proto měli být obzvláště opatrní, pokud jde o stravu s vysokým obsahem octa.
Zdroj: Extension, Medical News Today, Harvard Health Publishing, G. Dimitriadis, The role of acetic acid on glucose uptake and blood flow rates in the skeletal muscle in humans with impaired glucose tolerance, 2015, Edwin Shih-Yen Chan, Diabetes Control: Is Vinegar a Promising Candidate to Help Achieve Targets?, 2018, Zohreh Amiri, Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving restricted calorie diet: A randomized clinical trial, 2018, M. D. Robertson, Influence of the tolerability of vinegar as an oral source of short-chain fatty acids on appetite control and food intake, 2013, Ajit J. Shah, Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression, 2018
Autor: Dominika Jandorová