Pálení žáhy někdy trápí každého z nás. Daleko častěji s ním ale bojují ženy v těhotenství. Problémem trpí více než polovina těhotných žen, a to především během druhého a třetího trimestru, píše WebMD. Existují ale způsoby, jak si od komplikací pomoci.
Pálení žáhy je způsobeno žaludečními kyselinami, které se jícnem vrací zpět. Často se s ním můžete probudit, pokud spíte na pravém boku, potkat vás může také při konzumaci příliš kyselých jídel, uvádí Healthline.
Pálení žáhy v těhotenství
U těhotných žen dochází k pálení žáhy daleko častěji, a to nehledě na to, zda na tyto problémy běžně trpíte, či nikoli. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle, ale také tím, že se během těhotenství výrazně mění vaše chutě, a tím i strava, vysvětluje NHS.
Kromě samotného pálivého pocitu na hrudi a v krku patří k dalším příznaků těchto těhotenských problémů i nadýmání, pocit těžkosti, kyselá a hořká chuť v ústech, ale také kašel nebo bolest v krku.
Jak si od pálení žáhy ulevit?
Zbavit se pálení žáhy je v těhotenství velmi těžké. Můžete jeho výskyt nicméně omezit například tím, že budete konzumovat svá jídla pomaleji, důkladně žvýkat a žaludeční šťávy nebudou mít potom s rozkladem pokrmu tolik práce, píše Cleveland Clinic.
Dalším způsobem je jíst raději více jídel, ale menší porce. Tím pádem nebude docházet k pocitu těžkosti a nebudete mít tendenci říhat. Právě to je totiž často také důvodem, proč žaludeční kyseliny stoupají jícnem nahoru.
Důležité je také omezit některá konkrétní jídla. Vyhněte se těm kyselým a ostrým, nekonzumujte ani přehnaně kořeněné pokrmy. Chápeme nicméně, že v těhotenství je to s chutěmi trochu problém.
V neposlední řadě pak odborníci doporučují během jídel méně pít. Pokud chcete do těla dostat tekutiny, napijte se před jídlem, po něm nebo v době mezi jídly. Snažte se ale co nejméně pít během samotné konzumace.
Zdroj: NHS, Cleveland Clinic, Kid’s Health, WebMD, Healthline
Autor: Šárka Cvrkalová