V roce 1795 vypsal Napoleon Bonaparte odměnu pro toho, kdo vymyslí způsob, jak déle uchovávat potraviny. Kuchař Nicholas Appert tehdy přišel se zavařováním jídla do sklenice. V roce 1810 se potom zrodily konzervy plechové, popisují Novinky.
Dnes jsou konzervy něčím, co máme doma všichni. V každém obchodě se dá koupit konzervované maso, rybičky, luštěniny, ale také ovoce i zelenina. Zásobu konzerv se rozhodně vyplatí mít doma, jde totiž o skvělý způsob, jak připravit oběd či večeři během chvíle a bez potřeby nákupu čerstvých potravin.
Jakých potravin mít doma zásobu?
Nějakou tu konzervu máme doma ve spíži každý z nás. Rozhodně se není za co stydět, když nám v lednici dojdou čerstvé potraviny, a my tak sáhneme po něčem z těchto zásob.
Doma byste měli vždy mít k dispozici tuňáka či další rybičky, ze kterých uděláte například vynikající pomazánku na pečivo. Z loupaných rajčat se pak dá udělat celá řada pokrmů, například polévka či různé omáčky, radí Apetit.
Fazole či cizrna obsahují velké množství bílkovin a jsou ideální potravinou, ze které připravíte zdravý oběd či večeři, doplňuje Pikant. V neposlední řadě pak je dobré mít doma konzervu s masem ve vlastní šťávě.
Jak na konzervované maso
Příprava masa ve vlastní šťávě není nijak náročná. Připravte si několik sklenic do zásoby, abyste měli vždy kam sáhnout.
Potřebovat budete 3 kilogramy vepřové plece, sůl, pepř, 600 mililitrů vody, 5 stroužků česneku, rozmarýn, tymián a mleté nové koření.
Maso pokrájejte na větší kusy, pořádně osolte a opepřete, přidejte koření a nechte vše do druhého dne odležet. Poté maso zalijte vodou a vařte v tlakovém hrnci 45 minut. Pak přidejte rozmáčknuté stroužky česneku a povařte maso ještě 15 minut.
Ještě horké ho pak dejte do sklenic, pevně zavíčkujte a nechte vychladnout. Maso ve výsledku bude cítit česnekem a tymiánem, čím déle ho necháte ve sklenicích, tím více se chuti rozleží.
Zdroj: Novinky, Pikant, Apetit, Aha!
Autor: Šárka Cvrkalová