Dříve se toho o přínosu fermentovaných potravin moc nevědělo, a tak lidé fermentaci používali především ke konzervaci potravin. Nyní je již fermentace spojena s mnoha zdravotními přínosy a přitahuje vědecký zájem.
Nakládané okurky, kysané zelí a další potraviny, jež mají pomocí fermentace prodlouženou trvanlivost, dodávají našemu tělu mnoho živých mikroorganismů, které jsou prospěšné pro naše zdraví.
Blahodárné aktivní peptidy a enzymy
Fermentované potraviny a nápoje jsou vyráběny řízeným mikrobiálním růstem a působením enzymů, které přeměňují některé složky potravy na jiné sloučeniny.
Jsou to zejména bakterie mléčného kvašení. Během fermentace tyto bakterie syntetizují vitamíny a minerály, produkují biologicky aktivní peptidy s enzymy, jako je proteináza a peptidáza, a odstraňují některé neživiny.
Z těchto peptidů jsou to konjugované kyseliny linolové, které snižují krevní tlak. Dále pak exopolysacharidy, které jsou známé antimikrobiálními účinky.
Sfingolipidy pak vynikají antikarcinogenními a antimikrobiálními vlastnostmi.
A takto bychom mohli ve výčtu pokračovat. Je tedy zřejmé, že fermentované potraviny mají mnoho zdravotních výhod.
Výběr některých fermentovaných potravin
Kromě již zmíněných okurek či kysaného zelí patří mezi fermentované potraviny například kefír.
Studie dle serveru Healtline naznačují, že kefír nabízí řadu zdravotních výhod a to zejména v oblasti trávení.
Byly provedeny studie na zvířatech, kterým se při konzumaci kefíru zlepšily imunitní funkce tím, že kefír stimuloval tělo k produkci protizánětlivých látek.
Velmi oblíbenou se v poslední době stala kombucha, což je fermentovaný čaj. Studie prokázaly pozitivní vliv kombuchy na játra. Další testy pak dokonce ukázaly, že kombucha může snížit hladinu cukru v krvi.
Korejská příloha kimchi se vyrábí z kvašeného zelí a může se pochlubit rozsáhlou řadou zdravotních výhod. Stejně jako kombucha má kimchi pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a cholesterol.
Fermentace by se tedy měla stát běžnou součástí vašeho vaření a nejen povinností, jak si poradit s nadbytkem nějaké potraviny.
Zdroje: Healthline, Good food, Harvard Health Publishing, National Library of Medicine
Autor: Soňa Jiroutová