Zapeklitý původ císařského trhance, ke kterému se váže hned několik legend

cisarsky trhanec
Zdroj: Shutterstock

V Rakousku, kde císařský trhanec vznikl, si tuto národní specialitu lze objednat ve vídeňských kavárnách jako dezert, ale běžně se podává i jako hlavní jídlo a není nic složitého si tuto jednoduchou dobrotu, která byla na rakouském císařském dvoře jako doma, připravit i ve své kuchyni.

Pokrm s legendou

Jedna z legend o původu Kaiserschmarrn odkazuje na původ přímo u samotné císařovny, která chtěla udělat palačinku a nepovedla se jí, tak ji potrhala na kusy. Ale že by císařovna vařila, není moc pravděpodobné.

Historici ale našli důkaz, že se pokrm podával na jídelníčku císařovny Alžběty v roce 1854 a omylem byl roztrhán. Císař ho potom měl pojmenovat Kaiserschmarrn. Pokrm měl být dokonce podáván na svatbě Františka Josefa a Alžběty.

Další legenda je ještě romantičtější a vypráví o tom, jak císaře Františka Josefa na honu přepadlo nepříznivé počasí, a tak se s družinou ukryl v hájence uprostřed lesů, kde byl pohoštěn tímto skromným pokrmem, zvaným trhanec. Císař byl zřejmě přejedený lahůdek ze své kuchyně, a tak mu jednoduché jídlo zachutnalo a rozhodl se, že se bude přesně v takové potrhané podobě připravovat v jeho císařské kuchyni.

Císařský trhanec se podával s džemem nebo zakysanou smetanou, odlehčená verze se může objevit na talíři i s čerstvým ovocem.

Na tento pokrm lze narazit také v jižní části Německa, ve Slovinsku jako cesakrski praženec a v Maďarsku pod názvem császármorzsa.

Jak si jednoduchý pokrm připravit

Na čtyři porce, které vám zaberou asi půl hodiny, si připravte půl litru mléka, lžíci zakysané smetany, 4 vejce, 80 g cukru, 250 g hladké mouky, špetku soli, rozinky naložené v rumu, 40 g másla, 4 lžíce rumu, trochu moučkového cukru a citronové nebo pomerančové kůry.

Příprava císařského trhance

Trouba se předehřeje na 180 °C.

V míse se mezitím smíchá mléko, kysaná smetana, žloutky, čtvrtina cukru, mouka, kůra z citronu a troška soli. Vymíchá se hladké těsto, do kterého se přidají hrozinky namočené v rumu.

Ze zbylých vaječných bílků se ušlehá sníh, do kterého se zašlehá polovina cukru. Sníh se vmísí zlehka a velmi opatrně do těsta.

Na pánvi se rozehřeje máslo, na kterém se udělá silnější palačinka, která se osmaží z obou stran. Stačí dvě minuty z každé strany. Zpracuje se celá várka těsta.

Osmažené těsto se dá do trouby, kde se na středním roštu peče při 180 °C asi 10 minut. Palačinky se potom za pomocí dvou vidliček roztrhají na kousky.

Zbylý cukr se nechá zkaramelizovat na pánvi a přidá se k němu rum. Trhanec se může do rumového karamelu namáčet. Na talíři se kousky posypou moučkovým cukrem a mohou se dozdobit ovocem. Podávají se podle zvyklostí s džemem, povidly nebo třeba s oblíbeným kompotem.

Zdroj: Ochutnejte svět, Rakousko.cz, Fresh iPrima

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz