Pokud vás někdo upozornil na váš nevábný dech nebo sami svůj dech považujete za ne zrovna lákavý a někdo nezávislý vaši domněnku potvrdí, nepropadejte pocitu beznaděje. Existuje mnoho domácích prostředků, které mohou zápach z úst odstranit.
Původ zápachu z úst
Nejčastější příčinou zápachu z úst je špatná ústní hygiena. Bakterie v ústech se pak dále množí a na zubech se vytváří tenká vrstva bakterií známá jako zubní plak. Pokud se plak neodstraňuje alespoň dvakrát denně kartáčkem, vytváří nepříjemný zápach.
Ačkoli více než 90 procent případů zápachu z úst pochází z ústních bakterií, občas se zdroj problému nachází jinde. Mezi možné příčiny patří infekce, komplikace cukrovky a selhání ledvin. Určitý zápach z úst může vyvolat i zahájení nové diety, například keto diety.
Petržel
Petržel je oblíbeným lidovým prostředkem proti zápachu z úst. Její svěží vůně a vysoký obsah chlorofylu naznačují, že může mít deodorační účinek. Studie Osamu Negishiho (nebyla však provedena na lidském dechu) ukázala, že petržel dokáže účinně bojovat proti zapáchajícím sirným sloučeninám.
Chcete-li používat petržel na zápach z úst, žvýkejte čerstvé listy po každém jídle nebo si kupte doplněk stravy s petrželí.
Voda
Výzkum Israela Kleinberga ukazuje, že suchost v ústech často způsobuje zápach. Sliny hrají velmi důležitou roli při udržování čistoty úst. Bez ní se daří bakteriím. Během spánku ústa přirozeně vysychají, proto je dech ráno obvykle horší.
Předcházejte suchosti v ústech tím, že budete své tělo hydratovat. Pití vody (nikoli nápojů s kofeinem nebo cukrem) během dne pomůže podpořit tvorbu slin. Snažte se vypít alespoň osm sklenic vody denně.
Mléko
Mléko je známým lékem proti zápachu z úst. Výzkum zveřejněný v Journal of Food Science ukazuje, že pití mléka po konzumaci česneku může výrazně zlepšit „česnekový“ dech.
Chcete-li tuto metodu použít, vypijte sklenici nízkotučného nebo plnotučného mléka během jídla obsahujícího silně zapáchající potraviny, jako je česnek a cibule.
Zelený čaj
Výzkum Partha Lodhia ukazuje, že zelený čaj má dezinfekční a deodorační vlastnosti, které mohou dočasně osvěžit dech. Podobné účinky má i máta, takže šálek zeleného mátového čaje může být ideálním osvěžovačem dechu.
Před spaním si uvařte dva šálky čaje a přes noc ho nechte vychladnout. Vychlazený čaj nalijte do láhve s vodou a přineste si ho do práce. Pomalu ho popíjejte po celý den.
Domácí ústní voda s jedlou sodou
Studie stomatologického oddělení kalifornské univerzity prokázala, že jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný, dokáže účinně ničit bakterie v ústech.
Chcete-li si připravit ústní vodu z jedlé sody, přidejte 2 čajové lžičky jedlé sody do 1 šálku teplé vody. Ústní vodu si v ústech promíchávejte alespoň 30 sekund, než ji vyplivnete.
Zdroj: healthline.com, Bahadır Uğur Aylıkcı, Halitosis: From diagnosis to management, 2013, Osamu Negishi, Effects of food materials on removal of Allium-specific volatile sulfur compounds, 2002, I Kleinberg, Role of saliva in oral dryness, oral feel and oral malodour, 2002, Parth Lodhia, Effect of green tea on volatile sulfur compounds in mouth air, 2008, E Newbrun, The use of sodium bicarbonate in oral hygiene products and practice, 1997
Autor: Dominika Jandorová