V Halloweenu se mísí křesťanské a pohanské prvky, a ačkoliv se podoba oslav napříč státy liší, podstata zůstává stejná. V tento den má docházet k prolínání světa živých a mrtvých.
Halloween se slaví 31. října a jeho název je odvozen od „All Hallow’s Eve“, což v překladu znamená předvečer Všech svatých. Web Massachusettského technologického institutu uvádí, že dnes velmi komerční svátek má kořeny již v keltském Samhainu, pohanské oslavě konce léta a začátku nového roku.
Lidé tehdy věřili, že se v tomto období stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, což umožňuje duchům a zlým bytostem vstupovat do našeho světa. Aby se před těmito bytostmi skryli, oblékali masky a kostýmy.
Na scénu vstupuje křesťanství
S příchodem křesťanství se pohanský svátek Samhain začal prolínat s křesťanskými tradicemi. Na počátku 7. století papež Bonifác IV. stanovil datum svátku Všech svatých na 13. května, kdy zasvětil Pantheon v Římě svatým. V následujícím století papež Řehoř III. tento den posunul na den 1. listopadu, když zasvětil svatým kapli v bazilice svatého Petra.
O další století později papež Řehoř IV. zařadil svátek Všech svatých do křesťanského kalendáře, čímž oficiálně rozšířil oslavy z Říma na kostely po celém světě. Na 2. listopadový den připadl Svátek zesnulých neboli Dušičky. Předvečer svátku Všech svatých pak vstoupil ve známost jako Halloween. Mimochodem, keltský svátek Samhain připadal též na 31. října.
Americká podoba Halloweenu
Do Spojených států přinesli Halloween podle informací na Country Living irští imigranti v 19. století. V Irsku se Samhain tradičně slavil už v době Keltů. Přestože keltské náboženské tradice již dávno nahradilo křesťanství, mnoho starých zvyků zůstalo zachováno. Protože však americké kolonie byly ovlivněny různými kulturami, začaly se halloweenské tradice měnit.
V Novém světě se předvečer svátku Všech svatých stal časem „play parties“, což byly soukromé večírky pořádané na oslavu sklizně. Lidé se oblékali do kostýmů, navzájem si věštili a vyprávěli si strašidelné příběhy. V USA se začalo praktikovat také tzv. „trick-or-treating“, kdy děti v kostýmech chodí od domu k domu a žádají o sladkosti.
Halloween po česku
Ačkoliv v České republice získává Halloween stále větší popularitu, hlubší význam u nás má Svátek zesnulých, lidově Dušičky, připadající na 2. listopadu, kdy vzpomínáme na zemřelé, navštěvujeme hřbitovy a zapalujeme svíčky.
Pojítko mezi českými tradicemi a anglosaským Halloweenem by se však přece jen našlo. Jak uvádí Refresher, v minulosti měly oslavy v Podkrkonoší podobu průvodů v děsivých maskách a věřilo se, že déšť v tento den značí slzy nebožtíků oplakávajících své hříchy.
Zdroj: MIT, Country Living, Refresher, Seznam Zprávy, Library of Congress Blogs
Autor: Dominika Jandorová