Na Štědrý den se v České republice konzumuje kapr a bramborový salát. Někteří lidé rybu nahrazují kuřecím či vepřovým řízkem. V tomto ohledu se asi všichni shodneme, co by se ale mělo jíst na 1. a 2. svátek vánoční?
Řada lidí v tom má jasno. Bramborového salátu se vždy udělá velká zásoba a jí se potom ještě několik dní. Ve skutečnosti byste ale ve sváteční dny měli jíst velkolepá jídla, nikoli dojídat zbytky, píše Prima Fresh. A to i v případě, že se jedná o zbytky ze štědrovečerní večeře.
Na Boží hod kaštanová polévka
Na Boží hod by se podle webu Kudy z Nudy mělo především hodovat. Proto byste si měli dopřát nějaké větší sváteční jídlo. Obvykle jím bývá svíčková s houskovým knedlíkem. Pokud ji chcete mít hodně sváteční, udělejte si doma ten karlovarský.
Ke svíčkové samozřejmě patří brusinky, šlehačka a citron, aby jídlo na talíři skvěle vypadalo. A i když po vánoční večeři možná budete ještě přejedení, 25. prosince by se běžně měla podávat také kaštanová polévka.
Na Štěpána pečeně
26. prosince, tedy den, kdy slaví svátek Štěpán, se běžně peče husa, která se konzumuje se zelím a opět s knedlíkem. Obvykle houskovým, zvolit ale můžete i ten bramborový, píše web Top Recepty.
V mnoha rodinách je ale tradičním pokrmem na 2. svátek vánoční také pečeně. I tu si tradičně vychutnáváme se zelím a knedlíkem, někde se k ní konzumuje také špenát.
Pravděpodobně je vám líto připravovat všechna tato jídla, když doma stále máte řízky i salát. Berte ale na vědomí, že řízky se dají dát do mrazáku a správně připravený salát vydrží i několik dní, dojíst ho tak můžete i mezi svátky.
25. a 26. prosince byste si jednoduše měli užít originální pokrmy a oslavit svátky naplno. Nebojte se toho, že se zbytky nedojí, ono na ně také nakonec dojde.
Zdroj: Top Recepty, Prima Fresh, eMimino, Blesk, Kudy z Nudy, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová