Zácpa je nepříjemná záležitost a často se z jednorázových situací stává chronickou. Úspěšné léčby zácpy lze dosáhnout nejen léky, ale také úpravou životního stylu, včetně správné stravy. Jídelníček by měl být vyvážený bez jídla z fast foodů a s co největším množstvím vlákniny.
Zácpa je nejen nepříjemná, ale zároveň může způsobit řadu zdravotních potíží. Abyste jim předešli, měli byste se řídit následujícími radami.
Vláknika
Základem vašeho jídelníčku, pokud často trpíte na zácpu, by měla být vláknina. Dospělí by měli přijmout 22 až 34 gramů vlákniny denně.
Dobrými zdroji vlákniny jsou vločky, fazole, sójové boby, cizrna, jablka, pomeranče či všechny druhy ořechů.
Co se potravin týče, měli byste se vyhnout těm, které mají minimum, nebo dokonce žádnou vlákninu. Jedná se například o polotovary, párky v rohlíku, hranolky, obecně jídla z rychlého občerstvení apod.
Naopak je třeba zařadit do jídelníčku ty potraviny, které pomáhají změkčit stolici. O některých z nich píšeme níže.
Dostatek tekutin
Dostatečný pitný režim je základ i pro zdravého člověka. Pokud míváte problémy se zácpou, měli byste si na něj dávat o to větší pozor.
Pít dostatek vody a jiných tekutin je také dobrý způsob, jak se vyhnout dehydrataci. Zároveň ale správná hydratace slouží jako dobrá prevence před zácpou.
Sušené švestky: lék i prevence
Sušené švestky pomáhají nejen jako prevence, ale i jako lék při již probíhající zácpě.
Čtyřicet gramů sušených švestek obsahuje 3 g vlákniny. Tato nerozpustná vláknina, známá jako celulóza, může zvýšit množství vody ve stolici, což může přidat na objemu.
Studie z roku 2011 na 40 lidech s chronickou zácpou zjistila, že konzumace 100 gramů sušených švestek denně výrazně zlepšila frekvenci a konzistenci stolice ve srovnání s léčbou psylliem.
Jablka a hrušky
Od problémů vám pomůže i ovoce. Například středně velká hruška obsahuje 5,5, gramů vlákniny. Hrušky také mají vysoký obsah sorbitolu a fruktózy, které mohou mít projímavé vlastnosti.
Jedno jablko má pak přibližně 4,8 gramu vlákniny a pomáhá zvýšit frekvenci stolice.
Kefír jako lék i probiotikum
Kefír je fermentovaný mléčný nápoj, který pochází z kavkazských hor v západní Asii.
Je to známé probiotikum, což znamená, že obsahuje bakterie a kvasinky, které při požití prospívají vašemu zdraví.
Dle jedné studie na 45 lidech se zánětlivým onemocněním střev bylo zjištěno, že pití 400 ml kefíru dvakrát denně zlepšilo složení střevního mikrobiomu a snížilo bolest břicha.
Další studie pak prokázaly, že kefír změkčuje stolici, a tedy napomáhá při zácpě.
Luštěniny
Luštěniny jsou zdravé samy o sobě a navíc jsou jednou z nejlevnějších skupin potravin s vlákninou, které můžete zařadit do svého jídelníčku.
Například jeden hrníček uvařených fazolí obsahuje neuvěřitelných 19,1 gramu vlákniny.
Luštěniny obsahují směs nerozpustné i rozpustné vlákniny, takže mohou pomoci zmírnit zácpu tím, že dodají stolici objem, a také ji změkčí, aby se usnadnil její průchod.
Zdroj: NIDDK, Healthline, National Library of Medicine, Medical News Today
Autor: Soňa Jiroutová