Blíží se plavková sezóna a společně s ní také snaha zhubnout. Mnoho žen se s příchodem jara odhodlává konečně začít shazovat přebytečná kila. Možná i vy už máte jeden, dva nebo i více pokusů za sebou. Ale stále bez pořádného výsledku.
Pokud jste se rozhodli, že do toho hubnutí právě teď půjdete znovu a tentokrát pořádně, dovolíme si vás varovat před nejčastějšími chybami. Těch se během prvního měsíce dopouští mnoho lidí a bohužel jsou důvodem, proč s hubnutím přestanou dříve, nežli na sobě vůbec začnou pozorovat nějaké změny.
Jíte málo, nebo naopak příliš mnoho
Pro hubnutí je nutný kalorický deficit. To znamená, že musíte spálit více kalorií, než kolik jich během dne přijmete.
Pro hubnutí musíte znát svůj doporučený denní příjem a od toho odečíst 500 kalorií. Častou chybou je, že lidé jedí buď příliš málo, nebo naopak příliš hodně. Ani jedno ale nevede k hubnutí.
Nutíte se do jídla, které vám nechutná
Pokud se ve snaze stravovat se zdravě snažíte jíst potraviny, ke kterým máte odpor a které vám jednoduše nechutnají, není to dobrá cesta.
„Pro hubnutí je důležité, aby bylo udržitelné,“ vysvětluje sparkpeople.com. Budete-li se do něčeho nutit, brzy vás to přestane bavit.
Vážíte se denně
Chcete výsledky a chcete je hned. Nejlépe do rána shodit minimálně jedno kilo, ideálně ještě více. Proto se vážíte každý den.
Jenže tělo potřebuje čas k tomu, aby na jakoukoli změnu ve stravování začalo reagovat. A reagovat dokonce může i tak, že třeba ze začátku začnete na váze přibývat.
Každodenní vážení je tedy demotivující a bohužel často funguje tak, že vás pomalá cesta do cíle dříve nebo později od hubnutí odradí.
Jíte mnoho ovoce
Ovoce je zdravé a spadá do zdravého jídelníčku. Jenže jak se říká, nic se nemá přehánět. Mnoho lidí dělá tu chybu, že v dobré víře zařadí do jídelníčku nadměrné množství ovoce.
Ovoce je sice zdravé, ale zároveň plné přirozeného cukru. To může napáchat paseku ve vaší snaze zhubnout.
Máte nereálná očekávání
Už se vidíte, jak dobře vypadáte, až shodíte přebytečná kila. Chcete toho dosáhnout co nejdříve, proto si dáváte nereálné cíle.
„Mít nerealistická očekávání je bohužel běžné a může vám to uškodit,“ odhaluje healthline.com. Je lepší dávat si menší cíle a následně se radovat z jejich dosažení, nežli mít přehnané cíle a trápit se, že je nemáte ani zdaleka na dosah.
Zdroj: sparkpeople.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová