Za kvalitní kávou stojí spolupráce ptáků a včel, její existence je však v ohrožení

Zdroj: Shutterstock

Pro mnoho lidí začíná den šálkem kávy. Za kvalitními zrnky kávy je však mnohem více než lidská práce. Nová studie zjistila, že právě spolupráce včel a ptáků činí kávu jedinečnou.

Průběh studie

Výzkumníci z Latinské Ameriky a USA použili pro studii nejoblíbenější druh kávy na světě, Coffea arabica, samosprašnou plodinu.

Pomocí malých krajkových pytlů a velkých sítí testovali čtyři scénáře na 30 kávových farmách v Kostarice.

Jednalo se o opylování pouze včelami, ochranu proti škůdcům prováděnou pouze ptáky, nulovou aktivitu včel a ptáků a „přirozené prostředí“, v němž včely a ptáci mohli volně spolupracovat, věnovat se opylování a hubit hmyz, jako je například škodlivý zavíječ kávový, který ovlivňuje celosvětovou produkci kávy.

Významná spolupráce

Vědci ve studii, za kterou stojí univerzita ve Vermontu (UVM) a byla publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zjistili, že když ptáci a včely spojili své síly, aby chránili a opylovali kávovníky, výsledkem byla kávová zrna, která byla větší, hojnější a kvalitnější.

Někteří z létajících pomocníků přilétají ze vzdálenosti tisíců kilometrů a bez nich by kávový průmysl, jehož výnosy dosahují 26 miliard dolarů (přes 605 miliard korun), zaznamenal 25% pokles výnosů, což představuje ztrátu asi 1066 dolarů (téměř 25 tisíc korun) na hektar.

„Až dosud vědci obvykle počítali přínosy přírody odděleně a pak je jednoduše sečetli,“ říká hlavní autorka Alejandra Martínezová-Salinasová z Centra pro tropický zemědělský výzkum a vyšší vzdělávání (CATIE) na stránkách univerzity uvm.edu.

„Příroda je však vzájemně se ovlivňující systém plný důležitých synergií a kompromisů. V jednom z prvních experimentů v reálném měřítku na skutečných farmách jsme ukázali ekologický a ekonomický význam těchto interakcí.“

Cesta do práce v ohrožení

Jedním z nejpřekvapivějších aspektů studie bylo zjištění, že mnoho ptáků, kteří zajišťují ochranu kávovníků v Kostarice před škůdci, migrovalo tisíce kilometrů z Kanady a USA.

Tým také zkoumá, jak měnící se zemědělská krajina ovlivňuje schopnost ptáků a včel přinášet užitek produkci kávy.
Podporuje je americký Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů (U. S. Fish and Wildlife Service) prostřednictvím zákona o ochraně neotropických stěhovavých ptáků (Neotropical Migratory Bird Conservation Act).

„Jedním z důležitých důvodů, proč tyto příspěvky měříme, je snaha pomoci chránit a zachovat mnoho druhů, na kterých jsme závislí a které někdy považujeme za samozřejmost,“ říká Natalia Aristizábalová, doktorandka na Gundově institutu pro životní prostředí a Rubensteinově škole životního prostředí a přírodních zdrojů na UVM dle webu ecowatch.com.

„Ptáci, včely a miliony dalších druhů podporují náš život a živobytí, ale čelí hrozbám, jako je ničení stanovišť a změna klimatu.“

Zdroj: ecowatch.com, uvm.edu, Alejandra Martínez-Salinas, Interacting pest control and pollination services in coffee systems, 2022
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz