Yaupon je druh cesmíny pocházející z jihovýchodu USA a jediná původní rostlina s kofeinem v Severní Americe, na kterou se trochu pozapomnělo. Dnes se opět rostlina začíná popularizovat, a to především kvůli ekonomickému hledisku.
Kofeinová alternativa čaje, která roste divoce v přírodě
Hned po vodě je čaj nejkonzumovanějším nápojem na světě a předpokládá se, že do roku 2026 bude v celosvětovém měřítku představovat objem obchodu v hodnotě přes 80 miliard dolarů. To je dost velká motivace nabízet lidem jako alternativu právě čaj z cesmíny, která hojně roste na jihu Spojených států jako divoká rostlina.
Nakonec to nebude poprvé, co najde tato rostlina s obsahem kofeinu využití. Její použití je hluboce zakořeněno v historii jihovýchodu Spojených států amerických.
Rostlinu ocenili už domorodci
Kdysi domorodý kmen Timucua, který žil v jižní Georgii a severní Floridě, nazýval rostlinu „cassina“ a španělští průzkumníci nápoji přezdívali „černý nápoj“. Původní prostředí rostliny yaupon se rozkládá na pobřeží Atlantiku od Virginie po Floridu a od Mexického zálivu až po západní Texas.
Žlutý až tmavě oranžový elixír se žádoucími účinky
Listy z keře využíval téměř každý indiánský kmen, který žil v daných oblastech. Po utržení, upražení a uvaření dávají listy žlutý až tmavě oranžový elixír s ovocnou a zemitou vůní a hladkou chutí se sladovými tóny.
Tento nápoj je ideální pro mysl i tělo a obsahuje dokonalý poměr stimulujících xantinů, jako je kofein, theobromin a teofylin, které se pomalu uvolňují do těla, což poskytuje duševní pohodu bez nervozity a uvolnění žaludku.
Obyčejný keř, o jehož využití se už nevědělo
Yaupon, který se vyznačuje hustými, oválnými zelenými listy a jasně červenými bobulemi, nadále široce roste na americkém venkově a na předměstích. Lze jej nalézt v lesích, na pobřežních ostrovech a zdobí čtvrti jako okrasný keř. Málokdo však tuší, že se dá použít k přípravě čaje.
Historie kofeinových nápojů
Nejstarší počátky kofeinových nápojů na celém světě jsou spojeny se spiritualismem a medicínou. Káva se začala rozšiřovat do světa z Etiopie od 9. století především kvůli náboženským rituálům, které vyžadovaly bdělost brzy ráno.
Čaj byl konzumován v Číně po tisíce let jako lék, pro své účinky. Běžným a velmi oblíbeným nápojem se stal během dynastií Tang a Song (zhruba 618–1279 n. l.).
Yaupon hrál podobnou roli pro indiánské kmeny (Creek, Timucua, Chitimacha, Choctaw, Chickasaw, Cherokee, Apalachee a mnoho dalších). Nejstarší známý důkaz konzumace yaupon pochází z Illinois, kde byl zbytek cesmíny identifikován uvnitř ozdobně zdobených keramických nádob datovaných do roku 1050 našeho letopočtu.
Zatímco archeologické důkazy naznačují, že nápoj byl důležitý pro indiánskou kulturu po dobu nejméně 1000 let, nejrozšířenější popisy jeho použití pocházejí od Evropanů, kteří jej objevili při průzkumu texaského pobřeží v roce 1542.
Ačkoli byl yaupon konzumován také jako každodenní, energizující nápoj mezi domorodými Američany, byl běžně spojován s očistou a byl začleněn do rituálů určených pouze pro muže. Ty často zahrnovaly půst o očistu těla. Nápoj byl také popíjen před velkým rozhodnutím, aby byla mysl bystrá a jasná. Evropané, kteří pokračovali v prozkoumávání a kolonizaci jižních Spojených států, se často s yauponem setkávali a začali jej používat.
Jeho používání bylo uměle potlačeno, aby neohrozil obchod s čajem
Podle magazínu bbc.com si německý botanik Johann David Schöpf při cestě přes Severní Karolínu v roce 1783 do svých deníků zapsal, že přirozeně sladká alternativa tradičního černého čaje se v 80. letech 18. století stala tak populární, že ji britská Východoindická společnost považovala za hrozbu pro svou kontrolu nad trhem s čajem a Anglie omezila dovoz yauponu do Evropy.
V Americe ubývalo domorodých kmenů a stejně tak se ztrácely i jejich tradice
V polovině 19. století popularita yauponu v USA klesala, protože byl spojován s chudými venkovskými komunitami, které si nemohly dovolit kupovat tradiční čínský čaj. Navíc ubývalo indiánských komunit a mizely jejich tradice.
Popularitu si nápoj udržel pouze v některých uzavřených komunitách a u indiánského kmene Cherokee.
Znovuobjevení nápoje přišlo až nedávno
Nakonec v šedesátých letech 19. století byl nápoj téměř zapomenutý. A vydrželo to až do nedávna, kdy si jedna farmářka v Texasu v období sucha všimla zajímavých zelených keřů, kterým nevadilo sucho a o pár stovek kilometrů dál si stejné rostliny všiml muž na procházce.
Oba nezávisle na sobě začali rostlinu zkoumat a k velkému překvapení objevili lahodnou chuť povzbuzujícího nápoje. Nebylo snadné najít ten správný postup, protože už nebylo od koho se učit a listy se musí pražit.
Dnes je tento starobylý nápoj hitem a domácím experimentováním byly oprášeny postupy přípravy. Poptávka stále roste.
Zdroj: bbc.com, wildflower.org
Autor: Lída Kropáčková