Med je oblíbenou přísadou do kávy, a to jak pro jeho zdraví prospěšné účinky, tak pro jeho sladkou chuť. Přidání medu do kávy s sebou nese zdravotní benefity, ale také rizika. Pokud se rozhodnete kávu oslazenou medem vyzkoušet, máme pro vás i tip na přípravu.
Výhody medu v kávě
Med se skládá převážně ze dvou cukrů: fruktózy a glukózy. Stejně jako každý jiný cukr je i tento nejlepší užívat s mírou. Přesto je med díky svým přidaným vlastnostem lepší volbou než bílý cukr.
Web Golden Ratio poukazuje na to, že med je bohatý na antioxidanty, jako jsou fenolové kyseliny a flavonoidy, které mohou snížit oxidační stres a zlepšit zdraví buněk. To vše přispívá k působivým protizánětlivým účinkům a ochraně před řadou chronických onemocnění, včetně zdraví srdce.
Tento antioxidační nárůst je doplněn vitamíny a minerály, které se v medu přirozeně vyskytují, jako je vápník, vitamíny skupiny B, například riboflavin a niacin, vitamín C, železo, hořčík, draslík a zinek.
Med se používá ke zklidnění bolestí v krku a potlačení kašle. Je spojován se zlepšením zdraví střev, což je velký přínos pro ty, kteří hledají alternativy černé kávy, které jsou šetrné k trávení.
Možné vedlejší účinky medu v kávě
Med je vynikající alternativou k rafinovaným nebo zpracovaným cukrům, ale pokud chcete přejít na med, je třeba si uvědomit několik věcí. Přidání medu do kávy může zvýšit hladinu cukru v krvi. Pokud si hlídáte hladinu cukru v krvi kvůli cukrovce, nebo držíte ketogenní dietu, nemusí být med do kávy tou nejlepší volbou.
Při zahřátí medu nad 40 °C se podle výsledků studie zveřejněné v Chemistry Central Journal uvolňuje toxická sloučenina zvaná 5-hydroxymethylfurfural (HMF). Zda je med v horké kávě toxický, je však trochu složitější.
Je důležité si uvědomit, že HMF se objevuje v různých potravinách, které mnozí zařazují do své každodenní stravy (např. snídaňové cereálie, mléčné výrobky, ovocné šťávy). Existují také výzkumy (např. studie Mayera a spol.), které naznačují, že určité množství HMF ve stravě má pozitivní vliv, zejména pokud jde o kardiovaskulární zdraví.
Pokud se HMF ve stravě obáváte, můžete si do horkých nápojů stále přidávat med. Nechte kávu vychladnout pod 40 °C, a teprve poté vmíchejte lžičku medu do šálku a nechte ji rozpustit.
Recept na kávu s medem a skořicí
Skořice černou kávu krásně zjemní a dodá nasládlé aroma, které med ještě vylepší. Na tento jednoduchý recept budete potřebovat:
- 60 ml espressa
- lžičku medu
- vanilkový extrakt
- skořici
- plnotučné mléko
Do hrnku na kávu přidejte med, trochu vanilkového extraktu (zhruba 10 ml), přilijte espresso a míchejte, dokud se med nerozpustí. Nakonec přilijte napěněné horké mléko a posypte skořicí.
Zdroj: Golden Ratio, Everyday delicious, B Mayer, Cardioprotective effects of 5‐hydroxymethylfurfural mediated by inhibition of L‐type Ca2+ currents, 2017, Siew Hua Gan, 5-Hydroxymethylfurfural (HMF) levels in honey and other food products: effects on bees and human health, 2018
Autor: Dominika Jandorová