Pivo je nápoj s dávnou tradicí a rozhodně to není jen oblíbený nápoj v Čechách. Svou historii má až v daleké Mezopotámii, a to sedm tisíc let před Kristem. Od středověku se však pivo rozšířilo i mezi obyčejné lidi, vařilo se doma a používalo se i k přípravě pokrmů, stejně jako například med.
Pivo má v gastronomii celou řadu využití
Pivo známe většinou jen jako ingredienci k masu, ale podle pivního webu se může přidávat také do kaší, polévek nebo pomazánek, a dokonce i do moučníků. Je totiž nejen dochucovadlem, ale může posloužit i jako kypřidlo, které nadýchá těsto, aby bylo kypré a vzdušné.
Pivo musí být kvalitní a plné chuti
Už tradičně se perfektně hodí do marinád, na podlévání pečícího masa. Podle znalců je pro vaření vhodné používat tmavé pivo a pivo chuťově výrazné. Chuťově méně výrazná piva předají do jídla jen slabou chmelovou hořkost.
Pivo během vaření pění. Tomu je potřeba uzpůsobit nádoby, ve kterých se pokrm připravuje. Je také třeba se při vaření nového jídla držet receptu. Příliš velké množství piva by mohlo udělat pokrm hořkým. Pivo by mělo být čerstvě otevřené a pokojové teploty.
Kvalitu piva na vaření zmiňuje i Moravskoslezský deník a dodává, že by pivní vaření mělo přinášet božskou harmonii chutí, a proto se nevaří z piva, které nám nechutná jako nápoj. Na této kuchařské ingredienci se rozhodně nemá šetřit a nedoporučuje se používat pivo z PET lahví, které má horší chuťové vlastnosti.
Pivní polévka
Buřty na pivu zná každý, ale pivní polévka zní docela exoticky. Přesto se vychází z hodně starého českého receptu. Jeho základem jsou pivo a chléb, dvě dostupné suroviny. Pivní polévka byla považována za posilující medicínu a dostávaly ji ženy po porodu, při kojení. Často to bylo jediné jídlo, které mohlo lidem dodat energii po prodělané nemoci. Navíc se tak dal zpracovat starý chleba, který už nebyl moc k jídlu.
Recept je velmi jednoduchý. Střídka chleba se zpracuje s pivem. Rozmočená se do polévky lépe zapracuje. Cibulka se osmahne na másle nebo na sádle, přidá se cukr a nechá se zkaramelizovat. Do hrnce se dá chleba namočený v pivu, osolí se a opepří. Tyčovým mixérem se vše rozmixuje a povaří. Přidají se rozmixované žloutky a hrnec se odstaví z plotny.
Pivovarský či pivní tokáň
Trochu náročnější na vaření je pokrm, který pochází z Maďarska a je podobný guláši. Tokáň má specificky na proužky nakrájené maso, které se dusí se zeleninou. Nenajdete v něm koření jako je paprika, obsahuje méně tekutin, jako příloha se nepodává knedlík.
Vhodným masem pro přípravu je vepřový bůček, který se nakrájí na proužky silné jako malíček. Maso se v hrnci orestuje na sádle, přidá se drobně pokrájená cibule, utřený česnek, mletý pepř, nové koření, sůl podle chuti a trochu vody. Vše se dusí doměkka.
Když je maso měkké, přidá se strouhanka, která vše zahustí, a přilije se pivo, aby bylo dost tekutého obsahu. Vše se opět nechá podusit. Vhodnou přílohou jsou brambory i rýže.
Zdroj: pivniweb.cz, moravskoslezsky.denik.cz
Autor: Lída Kropáčková