Mléko není pouze nápoj, který se využívá k vaření nebo který si vychutnáte i jen tak samotný. Jde také o tekutinu, která má mnoho využití mimo kuchyni. Napadlo by vás někdy, že ho můžete použít v mnoha ohledech i na zahradě?
Mléko obsahuje velké množství vitaminu A, vitaminu B2, B12 a kyseliny pantotenové. Je také bohatým zdrojem vápníku, píše School of Public Health. Pro tělo je tak rozhodně nápoj prospěšný. Pomoci může ale i na zahradě.
Když už se nedá pít
Pokud vám mléko zkysne, nemusíte ho vyhazovat. Ve chvíli, kdy je třeba jen den po době trvanlivosti a vy už si netroufnete na jeho pití, dá se využít na vaší zahradě. A to hned několika způsoby.
Připravit z něj můžete například postřik na okurky, papriky, ředkvičky a saláty. Do 10 litrů vody a litru mléka přidejte 10 kapek jódu. Směsí potom naplňte rozprašovač a tím ošetřujte úrodu ve skleníku, radí Better Homes and Gardens.
Mléko se postará o zvýšenou obranyschopnost rostliny. Někdy se může stát, že se vám urodí okurky hořké, pokud ale použijete tento postřik, bude pravděpodobnost daleko menší, doplňuje The Dairy Alliance.
Hnojení i likvidace parazitů
Mléko můžete v některých případech nalít do půdy kolem rostlin. Pohnojíte ji tím a zajistíte pH takové, které vyhovuje například dýním, rajčatům či cuketám.
V neposlední řadě je potom také tento nápoj vhodný při hubení škůdců, se kterými se často zahrádkáři potýkají. Smíchejte 300 mililitrů vody se zhruba 200 mililitry mléka a postříkejte směsí listy rostlin, které jsou napadené brouky či plísněmi, radí The Spruce.
Mléko byste měli na zahradě používat pouze v případě, že ještě není zcela zkažené. Pokud je mírně zkyslé a prošlé pouze pár dní, je to v pořádku. Rozhodně ale do půdy nelijte 14 dní prošlý nápoj, ten by totiž mohl naopak množení bakterií pouze podpořit.
Zdroj: Better Homes and Gardens, The Spruce, Gardening Know How, The Dairy Alliance, Homes & Gardens, School of Public Health
Autor: Šárka Cvrkalová