V České republice se o zákazu plastových příborů a brček mluvilo už v roce 2022. Od té doby jsou tyto produkty běžně v obchodech nedostupné, i tak se ale někdy používají na různých akcích a někteří lidé je stále mají doma. Nemluvě o dalších plastových pomůckách, které nikdy zakázané nebyly. Měli byste se je ale snažit nahradit alternativami. A my vám řekneme proč.
Plastové produkty jsou obecně ve světě velkým problémem. Běžně se totiž rozkládají až 1000 let a miliony tun plastů končí každý rok v oceánu. Jsou proto velmi nebezpečné pro životní prostředí, píše The Guardian.
Plasty v kuchyni
Obecně se většina zemí snaží používání plastů omezit. Ačkoli se mu nedá zcela zabránit, v mnoha ohledech existují alternativy, kterými se dají plastové výrobky nahradit, píše Newsweek.
V kuchyni využíváme plasty v mnoha ohledech. Kromě toho, že jsou nebezpečné pro přírodu, může být jejich využívání mnohdy také velkou komplikací pro naše zdraví, vysvětluje Solid Teknics. Například plastové krabičky na svačiny nemusí být vždy bezpečné.
Mohou se z nich uvolňovat škodlivé látky jako bisfenol, který narušuje hormonální systém, ftaláty způsobující reprodukční problémy nebo styren, který je považován za potenciálně karcinogenní látku.
Jak plasty v kuchyni nahradit?
Jak bylo řečeno v úvodu, dnes již plastová brčka nepoužíváme, místo nich se dají využít brčka kovová nebo dřevěná. Stejně tak jednorázové příbory či talíře v plastové verzi nahradily ty papírové.
U mnoha produktů používání zakázáno není, přesto se ale nahradit dají. Například svačinové krabičky je dobré vyměnit za keramické nebo skleněné, radí Quit Plastic. Nikdy dětem nebalte svačinu do plastových pytlíků, vždy používejte ty papírové.
Pokud stále patříte k lidem, kteří mají doma plastové naběračky nebo vařečky, vyměňte všechny co nejdříve za dřevěné nebo silikonové produkty.
Samozřejmě je jasné, že vyhnout se veškerým plastům je prakticky nemožné. Můžete ale udělat maximum proto, abyste jejich používání minimalizovali. Pomůžete tím nejen svému vlastnímu zdraví, ale také přírodě. A to především při zamezení využívání jednorázových produktů, jako jsou například plastové sáčky, doplňuje Newsweek.
Zdroj: Newsweek, Solid Teknics, Quit Plastic, The Guardian, Food & Wine, Právo pro všechny
Autor: Šárka Cvrkalová