Příznivci keto diet tvrdí, že díky ketóze zhubnete, získáte více energie a zlepšíte své celkové zdraví. Pojďme se tedy podívat na to, co to ketóza vlastně je a jaké přínosy či rizika s sebou přináší.
Co si představit pod ketózou
Jako primární zdroj energie využívá tělo sacharidy. Pokud však nemá dostatek glukózy, začne získávat energii z tuků. Tento stav, který je doprovázen vysokou koncentrací ketonů v krvi, se nazývá ketóza.
Ketóza je obvykle způsobena hladověním, nebo dodržováním diety s velmi nízkým obsahem sacharidů. Když tělo nemá dostatek glukózy, sníží se hladina inzulínu a z tukových zásob v těle se ve velkém množství začnou uvolňovat mastné kyseliny.
Některé z těchto mastných kyselin jsou transportovány do jater, kde jsou oxidovány a přeměněny na ketony. Ty pak slouží jako alternativní zdroj energie.
Keto diety
Protože ketóza odbourává tukové zásoby v těle, cílem keto diet je usnadnit hubnutí vytvořením tohoto metabolického stavu.
Abyste se dostali do stavu ketózy, budete muset sníst méně než 50 gramů sacharidů denně, někdy jen 20 gramů. Přesný příjem sacharidů nutný k vyvolání ketózy je individuální.
Abyste dosáhli tak nízkého příjmu sacharidů, musíte ze svého jídelníčku odstranit nebo výrazně omezit většinu potravin bohatých na sacharidy, včetně:
- obilovin
- luštěnin
- brambor
- ovoce
- sladkostí
- sladkých nealkoholických nápojů a nápojů slazených cukrem
- koření a omáček obsahujících cukr
Keto diety mají obvykle vysoký obsah tuku. Například 20 % kalorií mohou tvořit bílkoviny, 10 % sacharidy a 70 % může pocházet z tuků.
Jak poznat ketózu
Zda jste dosáhli ketózy, můžete zjistit podle doprovodných příznaků, mezi které patří:
- zápach z úst
- úbytek hmotnosti
- snížená chuť k jídlu
- bolest hlavy
- nevolnost
- mozková mlha
- únava
Tyto příznaky by měly během několik dní odeznít. Jejich zmírnění pomáhá dostatečný příjem tekutin. Chcete-li s jistotou vědět, že jste v ketóze, je nejlepší zkontrolovat si hladinu ketolátek v krvi pomocí močového nebo krevního testu.
Je keto dieta zdravá?
Keto dieta by mohla snížit riziko vzniku několika zdravotních potíží, včetně:
- kardiovaskulárních onemocnění
- cukrovky
- metabolického syndromu
Může také zlepšit hladinu lipoproteinů o vysoké hustotě neboli „dobrého“ cholesterolu účinněji než jiné diety s mírným obsahem sacharidů.
K těmto zdravotním přínosům může dojít spíše díky úbytku nadváhy a zařazení zdravějších potravin do jídelníčku než díky snížení množství sacharidů.
Lékaři také předepisují keto dietu ke snížení počtu záchvatů u dětí s epilepsií, které nereagují na jiné formy léčby. Pozitivní vliv keto diet na epileptické záchvaty zkoumala například brazilská studie z roku 2019.
Na co dávat pozor
Dojde-li k hromadění ketonů a překročení kritické hodnoty v krvi, vzniká stav ketoacidóza. Ketoacidóza je způsobena nedostatkem inzulínu a neschopností redukovat množství ketonů.
Jedná se o doprovodný jev neléčené cukrovky, proto by se diabetici, kteří se rozhodnou vyzkoušet keto diety, měli nejprve poradit s lékařem.
Ketoacidózou mohou onemocnět i někteří lidé, kteří nemají cukrovku. Příčinou je alkoholismus, hladovění nebo nadměrná činnost štítné žlázy. Zdravá nízkosacharidová strava by neměla způsobit problém.
Zdroj: Ketodiet, Ketomix, Ketofit, Vitalia, WebMD, Priscila Oliveira da Conceição, Ketogenic Diet and Epilepsy: What We Know So Far, 2019
Autor: Dominika Jandorová