Kapary určitě znáte především z různých jednohubek a obložených chlebíčků. Často jsou součástí rybích oček z ančoviček, která nachází uplatnění při přípravě pohoštění pro poslední noc v roce. V naší kuchyni nemají velké upotřebení, ale v Řecku nebo v Itálii je mají rádi stejně jako my třeba okurky.
Poupátka na talíři
Kapary pochází z trnitého keře kaparovníku, kterému se daří ve Středozemí. Keře rostou divoce a zároveň se cíleně pěstují pro svá poupata, která se sbírají ještě uzavřená v olivově zeleném zbarvení.
S těmito poupaty je to podobné jako s olivami. Nekonzumují se hned po sklizni, to jsou hořká, ale až teprve po zpracování získávají příjemně pikantní chuť. Sbírají se celé léto, aby se sklízela mladá, tvrdá, uzavřená a kulatá poupata. Po sklizni se nechávají 3 až 4 dny zaschnout a poté se nakládají do solných nebo olejových nálevů.
K čemu jsou kapary dobré?
Použití nachází v nejrůznějších salátech, omáčkách, jako příloha k sýrům. Ani vařením neztrácí svou příjemnou chuť. Hodí se také velice dobře k olivám a k cibuli. Přidávají se i do bramborových salátů nebo jako jedna z přísad do tataráku.
Často jsou důležitou součástí různých velmi hustých omáček, jako jsou marinády nebo tapenády. Jejich výrazná textura nebo chuť jim pomáhá v omáčce vyniknout, dodává jí trochu více charakteru a dělá ji komplexnější.
Jak používat kapary?
Praktickou radu uvádí Reluctant Gourmet, kdy je doporučuje v každém jídle používat střídmě. Mají silnou chuť, a když se jich použije příliš mnoho, překryjí ostatní chutě. Ve skutečnosti mohou být kapary tak silné, že mnoho receptů vyžaduje jejich opláchnutí. To je často důležité, pokud jsou v hodně slaném nálevu a soli by bylo v jídle už moc. Kapary jsou ideální k tomu, aby jídlo dostalo trochu šmrnc, jestliže je nevýrazné.
Jak skladovat kapary?
Obecně platí, že v jednom receptu se nepoužije celá sklenici kaparů. Pravděpodobně nějaké zůstanou, a to i v případě, že jde o menší skleničku. Když nejsou kapary správně uskladněny, mohou začít měnit barvu nebo vydávat nepříjemný zápach a musí se vyhodit.
Aby byly kapary skladovány správně, měly by být uchovávány v soli nebo slaném nálevu. Jakmile jsou ve slaném nálevu ve sklenici, musí být ponořené v tekutině. Takto je lze uchovávat v lednici ve vzduchotěsné nádobě asi 9 měsíců. Jestliže ještě nebyly otevřeny, je možné je skladovat ve spíži při pokojové teplotě. Pokud jsou kapary balené v soli, lze je také uchovávat při pokojové teplotě a mohou být skladovány po dobu 6 měsíců.
Rychlé těstoviny
Tento snadný a rychlý recept, který uvádí Delicious Italy, pochází z Liparských ostrovů na Sicílii. Jedná se o studený těstovinový pokrm, který zpříjemní čekání na letní dovolenou.
Pro rodinný oběd budete potřebovat: 500 g těstovin, 50 g kaparů, hrst zelených oliv, 150 g tuňáka v olivovém oleji, chilli papričky, a třeba i sušená nebo čerstvá rajčata.
Jednoduchý postup zní takto: kapary se opláchnou a smíchají se s pokrájenými paprikami, rajčaty, olivami a tuňákem. Vznikne chutná omáčka, kterou stačí zamíchat do uvařených těstovin.
Zdroj: Delicious Italy, Reluctant Gourmet, iReceptář
Autor: Lída Kropáčková