Načepovat správně pivo není jen tak. Existuje řada způsobů, kterými může hospodský své hosty obsloužit. Slyšeli jste někdy slovo čochtan nebo šnyt? Pokud ne, podívejte se, jaké druhy čepovaného piva si vlastně můžete v hospodě dát.
Pivo se stylem čepování může výrazně změnit. Má jinou chuť a pěna získává jinou hustotu, upozorňují ve svém článku například Seznam Zprávy. Když si tak dáváte v restauraci pivo, je dobré vědět, co přesně si chcete objednat.
Nadvakrát
Pivo čepované nadvakrát nemá příliš ostrý říz a velmi dobře klouže do krku. Jako první se načepuje hustá pěna, teprve pod ní se napodruhé čepuje pivo. Je ale třeba skutečně dodržet počet čepování nadvakrát. Pokud by došlo k čepování na více zátahů, pivo ztrácí chuť, teplotu a celkovou kvalitu.
Čochtan
Čochtan je pivo, které se čepuje téměř bez pěny. Je sice jedno z nejkvalitnějších, nevýhodou ale je, že kvůli absenci pěny velmi rychle zvětrává a ztrácí na kvalitě. Je tak třeba ho vypít poměrně rychle, jinak si ho člověk nevychutná.
Mlíko
Mlíko je přesný opak čochtana. Čepuje se tak, aby byla celá sklenice v podstatě zaplněná pěnou, vysvětluje Prima Fresh. Ideální chuť má ihned po načepování a zdá se být sladší než běžně čepovaná piva.
Šnyt
Šnyt je v podstatě malé pivo v půllitru. Má bohatou pěnu a zachovává si své nejlepší vlastnosti. Při prvním ochutnání mnohé překvapí.
„Šnyt je pro mě nejzajímavější, přestože bych si dodneška myslela, že si ho nikdy nedám. Proč bych měla pít cenově nevýhodné malé pivo ve velkém půllitru? Jenže je to jinak, je jemnější, a teď ho asi začnu pít,“ sdělila pro Seznam Zprávy ochutnávající Lucie.
Hladinka
Poslední a pravděpodobně nejznámější druh čepovaného piva je hladinka. Jde o nejjednodušší způsob, který je k nápoji zároveň nejšetrnější. Pivo se načepuje na jediný zátah a zachová si tak své chutě i správný říz.
Zdroj: Prima Fresh, Seznam Zprávy, Reflex
Autor: Šárka Cvrkalová