Vitamíny jsou pro lidské tělo důležité, ale jako u všeho i u nich platí heslo: všeho s mírou. Že se vitamíny může člověk předávkovat, to už jistě slyšel každý z vás. Nové studie však ukazují, že vitamín B3, jinak zvaný niacin, může dokonce zvýšit riziko srdečních onemocnění. Není nutné ho úplně vyřazovat z jídelníčku, ale je nutná jeho regulace.
Studie zveřejněná v Nature Medicine prokázala, že vysoké hladiny niacinu mohou způsobit zánět a poškození krevních cév, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
Vitamín sloužil k prevenci proti srdečním chorobám
Tým pod vedením doktora Stanleyho Hazena objevil souvislost mezi 4PY, produktem rozkladu z přebytečného niacinu, a srdečními chorobami.
Niacin nebo vitamín B3 je vitamín běžně se vyskytující v multivitamínech a potravinách, jako je hovězí, vepřové, ryby, drůbež, mouka, banány, některé obiloviny, ořechy, semena a pečivo.
Dříve byl dle serveru Harvard T. H. Chan School of Public Health široce používán k léčbě vysokého cholesterolu.
Důvodem jeho využívání v léčbě ke snížení cholesterolu je podle Healthline fakt, že má niacin schopnost snižovat cholesterol a triglyceridy lipoproteinů s nízkou hustotou (špatný cholesterol) a zvyšovat cholesterol lipoproteinů s vysokou hustotou (dobrý cholesterol).
Paradoxně byl tedy využíván k prevenci proti srdečním příhodám.
Již v roce 2018 ale zveřejnil Journal of the American College of Cardiology studii, dle které užívání niacinu může mírně zvýšit riziko předčasného úmrtí.
„Zatímco niacin byl dříve předepisován jako lék na snížení cholesterolu, jeho použití upadlo v nemilost, protože četné studie nenalezly takový přínos pro kardiovaskulární zdraví, jak se původně myslelo,“ uvedla pro Healthline doktorka Cheng-Han Chen.
K čemu je vitamín B3 dobrý?
„Je nezbytný pro energetický metabolismus, neurologické funkce a udržení zdravé pokožky,“ vysvětlil pro web Prevention jeho přínosy Scott Keatley.
National Institutes of Health doporučuje jako denní dávku vitamínu B3 pro dospělé muže 16 miligramů, 14 miligramů pro dospělé ženy a 18 miligramů pro těhotné a dospívající.
Doporučuje se vynechat doplňky
Tyto závěry a studie by neměly vést k úplnému vyřazení vitamínu B3 z jídelníčku. Jeho přísun by ale měly tvořit zejména potraviny a není třeba tento vitamín doplňovat formou doplňků stravy.
Zvláště lidé se srdečním onemocněním nebo ti, kdo mají zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, by si měli přísun vitamínu B3 hlídat.
„Průměrný člověk by se měl vyhýbat doplňkům niacinu nyní, když máme důvod domnívat se, že užívání příliš velkého množství niacinu může potenciálně vést ke zvýšenému riziku rozvoje kardiovaskulárních onemocnění,“ dodal autor studie Stanley Hazen.
Zdroje: Nature Medicine, Harvard T. H. Chan School of Public Health, National Institutes of Health, Healthline, Journal of the American College of Cardiology, Prevention
Autor: Soňa Jiroutová