Vitamín A patří mezi důležité mikronutrienty, tedy látky, které sice tělu nedodávají energii, ale ovlivňují fungování organismu. V jakých potravinách se vyskytuje, a existují nějaká rizika?
V jakých potravinách se vitamín A vyskytuje?
Vitamín A neboli axeroftol patří mezi vitamíny, které jsou rozpustné v tucích. Přirozeně se objevuje ve dvou formách, a to jako vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretin). Zajímavé je, že se vitamín A vyskytuje pouze v živočišných produktech, a to především v játrech, rybím tuku, žloutku a v menším množství rovněž v mléce. Určitě se ale nevyskytuje také v rostlinných zdrojích?
V rostlinách se nachází tzv. provitamíny A a využívány jsou především karetony (zejména beta-karoten). Organismus umí tyto látky přeměnit na vitamín A. Nacházejí se přitom hlavně v oranžové a tmavě zelené zelenině (mrkev, dýně, kapusta, batáty, brokolice, petržel, zelí či špenát), ale také v některých druzích ovoce (meruňky, mango, papája nebo vodní meloun).
Proč je pro člověka vitamín A nezbytný?
Vitamín A se podílí na tvorbě rodopsinu, což je zrakový pigment citlivý na světlo. Podílí se tedy na kvalitě zraku. Pozitivně působí rovněž na kosti, pokožku nebo trávicí soustavu. Tělu pomáhá také odolávat infekcím, k nimž je náchylnější především po fyzické aktivitě. Zároveň účinkuje při regeneraci svalů a podílí se na zdraví červených a bílých krvinek. Vitamín A je navíc důležitým antioxidantem, takže podstatný není pouze pro zrak, ale třeba také pro sportovní výkony.
Nedostatek a přebytek vitamínu A
Nedostatek vitamínu A neboli avitaminóza způsobuje šeroslepost, což je zhoršené vidění za šera (rodopsin je využíván především za zhoršených světelných podmínek). Nedostatek se ale negativně projevuje i vzhledem k potenci, protože snižuje pohlavní aktivitu a v dětství se podílí na zpomalení pohlavního vývoje. Záporně působí i na imunitu a způsobuje sklon k zánětlivým onemocněním.
Vitamín A patří mezi několik vitamínů, jež mohou způsobit tzv. hypervitaminózu (přebytek). Vzhledem k tomu, že se ukládá v játrech, může mít vliv na vznik osteoporózy (řídnutí kostí) a dokonce způsobuje i otravu. Zvýšenou konzumaci uměle vyrobeného vitamínu A a zvířecích jater by se měly vyvarovat také těhotné ženy, neboť mohou způsobit vývojové vady plodu (včetně srdečních)!