Možná si říkáte, že na klasickém vídeňském řízku není co zkazit. Připravit ho přece dovede úplně každý. Víte ale, že i tohle jídlo má nějaká svá pravidla? Kde se řízek vlastně vzal a jak přesně by měl podle odborníků vypadat?
V České republice je řízek považován téměř za sváteční jídlo. Většina lidí má za to, že pochází z Rakouska, což je pro jeho název logické. Vídeňský řízek má ale ve skutečnosti základ v Itálii.
Vídeňský řízek z Milána
Jak jsme psali již dříve, na řízek poprvé narazil v Itálii, konkrétně ve městě Milán, vojevůdce maršál Josef Václav Radecký. Kuřecí maso obalené ve směsi vajíček, strouhanky a parmezánu ho velmi zaujalo.
Zprávu s receptem proto poslal vrchnímu kuchaři Františka Josefa I. Ten ale v kuchyni tehdy parmezán neměl, proto řízek obalil jen ve vajíčku a strouhance. Právě Rakušané dovedli jídlo k dokonalosti, a proto je dnes řízek nazýván vídeňským.
Řízek přes celý talíř
Mnoho lidí si myslí, že každý kousek osmaženého masa na talíři je hned vídeňský řízek. Pravda ale je, že ten pravý je obrovský skoro přes celý talíř, rozklepaný do tenka a v České republice ho umí správně udělat málokdo.
Jednou z podmínek dobrého vídeňského řízku je podle webu Lidovky výběr masa. Nejideálnější je telecí kýta zvaná ořech. „Je to nejkvalitnější a nejchutnější část telete, na řízek ideálně šťavnatá,“ vysvětluje zkušený kuchař Roman Paulus.
Podle některých odborníků je z českých surovin téměř nemožné dobrý vídeňský řízek udělat.
„Hlavní rozdíl dělá rakouská strouhanka. To člověka nenapadne, ale každá země má tu svoji. A zatímco my ji meleme ze starých rohlíků, Rakušané z jejich speciálních kaiserek,“ vysvětluje pro iDNES Jan Holz.
Připravit ten pravý vídeňský řízek přesně tak, jak by měl vypadat, je tedy ve výsledku docela umění. To samozřejmě neznamená, že se na něj v Česku nedá v mnoha restauracích zajít. Ne každý řízek, který si dáte, bude ale ten vídeňský.
Zdroj: Lidovky, iDNES, Jíme to
Autor: Šárka Cvrkalová