Veganské mléko: Po staletí se konzumuje v různých částech světa. Má své benefity i nutriční výhody

Zdroj: Shutterstock

Veganské mléko je známé také jako rostlinné mléko a z různých důvodů se konzumuje po staletí v různých částech světa. Někteří jej pijí ze zdravotních důvodů, jako je alergie na laktózu, jiní pro nutriční výhody, které nabízí.

V poslední době je stále více ve světě rozšířený trend veganství. Mnoho lidí chce omezit nepříliš příznivé podmínky pro chov krav a dopad velkochovů na životní prostředí. Rostlinné mléko je díky tomu stále oblíbenější a nabízí široký sortiment druhů a příchutí, ze kterých si vybere každý.

Nejoblíbenější druhy veganského mléka

  • Sójové mléko je nejrozšířenější variantou rostlinného mléka. Obsahem je velice podobné kravskému mléku, pokud jde o obsah živin. Má nízký obsah kalorií a je štědrým zdrojem bílkovin i vápníku. K jeho výhodám patří i stabilita při vysokých teplotách, proto je ideální náhradou při vaření a pečení. Skvěle se hodí i do čajů a kávy a dá se dokonce napěnit.
  • Mandlové mléko je oblíbené pro svou jemnou chuť. Má sice menší obsah bílkovin, obsahuje ale celou řadu vitaminů, včetně potřebného vitaminu E. Obsahuje celou řadu antioxidantů, které chrání organismus před působením volných radikálů. Jednoduše podomácku vyrobené mandlové mléko je skvělým zdrojem vápníků. Jemná chuť ho učinila oblíbeným pro přípravu smoothie a koktejlů. Chutná dobře i s cereáliemi a ovesnými vločkami.
  • Kešu mléko je nováčkem mezi rostlinnými mléky. Je plné nenasycených tuků prospěšných pro srdce a doporučuje se i diabetikům, kteří si musí hlídat spotřebu sacharidů. Má velmi krémovou konzistenci, hodí se i na vaření a do kávy či čaje.
  • Kokosové mléko je oblíbené hlavně pro vaření, protože dodává lehce kokosovou chuť pokrmům. Často se přidává do kari, polévek a dušených pokrmů. Pro lahodnou chuť se pije i vychlazené, přidává se do koktejlů a dokonce i do zmrzliny.

Rostlinných druhů je mnohem více, z těch nejznámějších je to například ovesné, konopné, rýžové nebo lněné mléko.

Každé z nich má specifické vlastnosti. Ovesné mléko má největší obsah vlákniny, která je důležitá pro trávení, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Konopné mléko zaručuje příjem kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je typ omega-3 mastné kyseliny, která je důležitá pro zdravou činnost srdce a mozku. Zdrojem omega-3 mastných kyselin je i lněné mléko, které se připravuje ze zastudena lisovaného oleje a vody.

Přednosti rostlinného mléka

  • Vápník

Většina lidí se mylně domnívá, že lidé, kteří konzumují veganskou stravu, mají málo vápníku, protože nekonzumují mléčné produkty. Rostlinná mléka jsou však často obohacena vápníkem a jeho obsah bývá větší než v kravském mléce.
Vápník je důležitou živinou, která je zodpovědná za udržení zdravých kostí, zubů, nervového systému, snížení napětí a snížení krevního tlaku.

  • Varianta s cukrem i bez cukru

Rostlinná mléka se dodávají ve slazené i neslazené formě. Neslazená mléka obvykle neobsahují žádný cukr, přičemž některé druhy obsahují pouze přírodní cukry z ořechů a semen, ze kterých jsou vyrobena. Naproti tomu kravské mléko může obsahovat od 13 do 16 gramů cukru v jednom šálku. Tento vysoký obsah cukru je způsoben tím, že kravské mléko obsahuje přírodní cukr známý jako laktóza.

Laktóza může být příčinou zažívacích problémů, alergií i zvýšené hladiny krevního cukru.

  • Stravitelnost

Rostlinná mléka mohou být skvělým prostředkem pro optimální trávení. Kravské mléko je již dlouho spojováno s problémy s trávením, zejména kvůli laktóze.

  • Nízký obsah kalorií

Rostlinná mléka jsou nejen neuvěřitelně chutná, ale mají také poměrně nízký obsah kalorií. Ten je často nižší než u nízkotučného kravského mléka. Například sójové mléko obsahuje pouhých 26 kalorií na 100 ml.

Zdroj: vegandukan.com, lifegate.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz