Vanilkové rohlíčky patří vedle kapra s bramborovým salátem k tradičním vánočním pochutinám. Věděli jste, ale že pečivo ve tvaru půlměsíce má možná původ u osmanského obléhání Vídně a k Vánocům patří již stovky let?
Historie rohlíčků ve tvaru půlměsíce
Pečivo ve tvaru půlměsíce má dle všeho svůj původ ve Vídni. Dokonce se k tomu vztahuje zajímavé vysvětlení, ačkoli není vůbec jisté, zda tomu tak skutečně bylo. Vídeň totiž dvakrát neúspěšně obléhali osmanští Turci (v roce 1529 a 1683). Součástí znaku Osmanské říše byl přitom i půlměsíc. Traduje se, že vídeňští pekaři na počest druhého vítězství (a také k zesměšnění protivníků) začali vyrábět právě rohlíky a rohlíčky v daném tvaru. Ať už to tak bylo, nebo nikoli, sladká varianta s vanilkou se velmi rychle stala jedním ze symbolů Vánoc.
Kde můžeme vanilkové rohlíčky ochutnat?
Pečení vánoční cukroví patří k tradicím, které mnoho domácností dodržuje i dnes. Vanilkové rohlíčky přitom v naprosté většině případů nesmějí chybět. Jenže Vánoce jsou často také obdobím shonu, takže někdy nezbývá na pečení cukroví moc času. Ve své nabídce jej proto mají supermarkety a další obchody, chuťově se ovšem tomu domácímu obvykle nevyrovná. Existují ale i specializované obchody, které prodávají tradiční cukroví vyráběné ručně, a to včetně vanilkových rohlíčků.
Vanilkové rohlíčky existují ve více variantách
Vanilkové rohlíčky jsou tradičním cukrovím nejen v České republice a na Slovensku, ale samozřejmě také v Rakousku a Německu, ovšem rovněž v Polsku či Maďarsku. Není tedy divu, že neexistuje jeden jediný recept, ale variant existuje více. Jako základní ingredience je používána hladká mouka, máslo, vanilkový cukr a někdy i žloutek, vždy ale ořechy. Původně byly zřejmě používány pouze vlašské ořechy, dnes ale nacházejí uplatnění i lískové ořechy, mandle či arašídy.
Vanilkové rohlíčky a zdraví
Vánoce jsou obdobím, kdy všechna předsevzetí ohledně jídla obvykle mizí. Jedná se tedy o dobu užívání si nejrůznějších laskomin, které obvykle nemají se zdravou stravou moc společného. Ani vanilkové rohlíčky tedy nejsou příliš zdravé. Na druhou stranu se nejedná ani o nic zvlášť závadného. Pokud se navíc nacpete cukrovím pouze jednou do roka, nebude se jednat o sebemenší problém. Dbáte-li tedy celoročně o zdravý životní styl, na Vánoce si vanilkové rohlíčky klidně dopřejte. Navíc si můžete dopřát i zdravější alternativy (viz níže).
Jak si připravit vanilkové rohlíčky zdravěji?
Vánoce jsou obdobím, kdy všechna předsevzetí ohledně jídla obvykle mizí. Jedná se tedy o dobu užívání si nejrůznějších laskomin, které obvykle nemají se zdravou stravou moc společného. Ani vanilkové rohlíčky tedy nejsou příliš zdravé. Na druhou stranu se nejedná ani o nic zvlášť závadného. Pokud se navíc nacpete cukrovím pouze jednou do roka, nebude se jednat o problém. Dbáte-li tedy celoročně o zdravý životní styl, na Vánoce si vanilkové rohlíčky klidně dopřejte. Navíc si můžete dopřát i zdravější alternativy.
Lidé, kteří nechtějí ani během Vánoc přestat žít zdravě, mohou nahradit bílou mouku celozrnnou a úplně vynechat je navíc možné cukr. Místo něj lze totiž použít fruktózu s vanilkou, přičemž chuťově rozdíl nepoznáte. Moučkový cukr na obalení je pak možné nahradit sušeným ovesným mlékem. Vanilkové rohlíčky si je navíc možné připravit i ve veganské variantě. Stačí vynechat vaječný žloutek (ten ostatně absentuje i v mnoha neveganských receptech) a na místo běžného másla použít nějakou veganskou alternativu (např. Alsan). Mlsat zdravěji je zkrátka možné i na Vánoce.
Zajímavosti o vanilkových rohlíčcích
- Název „vanilkové rohlíčky“ je překladem původního označení tohoto cukroví v Rakousku. V originále se totiž nazývají Vanillekipferl.
- Vanilkové rohlíčky mají tu výhodu, že jde o trvanlivé cukroví. Klidně si je tedy můžete napéct s předstihem. Koneckonců lépe chutnají uleželé.
- Ačkoli mají vanilkové rohlíčky několikasetletou tradici, historie cukroví je daleko starší. Vztahuje se totiž k pohanským obřadům, jež patřily k oslavám zimního slunovratu.
- Vanilkové rohlíčky si je možné připravit i ve veganské variantě. Stačí vynechat vaječný žloutek (ten ostatně absentuje i v mnoha neveganských receptech) a na místo běžného másla použít nějakou veganskou alternativu (např. Alsan).
- Lidé, kteří nechtějí ani během Vánoc přestat žít zdravě, mohou navíc zvolit vanilkové rohlíčky bez cukru. Ten lze totiž nahradit fruktózou s vanilkou, přičemž chuťově rozdíl nepoznáte.