Vanad je kovový prvek. Využívá se především při výrobě slitin a průmyslových katalyzátorů. Málokdo by nejspíš očekával, že se nachází také v mnoha enzymech, které se podílejí na správném fungování lidského těla.
Ačkoli jako první informaci si na internetu každý přečte, že jde o šedobílý kov, vanad je daleko víc než to. Pro náš organismus je velmi důležitý. Proč ho naše tělo potřebuje a jak přesně ho přijímá?
Vědci stále nevědí vše
Biochemickou funkci vanadu u člověka vědci stále zkoumají, uvádí Rx List. Už podle studie z roku 2013 je ale jasné, že je pro nás přínosný. Velmi snadno totiž vytváří komplexy s bílkovinami a pojí se s železem v krvi.
Vanad podporuje tvorbu hemoglobinu a pomáhá spalovat cukry. Svým způsobem napodobuje funkci inzulinu, píše dokonce WebMD. Vanad má také antioxidační účinky a pomáhá nastavit správnou hustotu kostní tkáně.
Nedostatek vanadu?
Tělo potřebuje vanadu jen velmi malé množství, vysvětluje Mount Sinai. Proto je jeho nedostatek velmi vzácným jevem. Pokud k němu ale dojde, projeví se problémy s hustotou kostí, sníží se imunitní systém, a naopak zvýší riziko infekce, varuje Rx List.
Co se týče potravin bohatých na vanad, řadí se mezi ně podle Live Strong především celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semena, mléčné výrobky a maso. Dále ho najdete v bramborách, květáku a brokolici.
Vanad se často přidává také do potravinových doplňků. Jeho účinnost ale není dnes ještě zcela prozkoumána, a některé studie dokonce varují před předávkováním. Vždy se tak před užíváním jakýchkoli prášků s vanadem raději poraďte se svým lékařem.
Zdroj: Rx List, WebMD, NIH, Mount Sinai, Periodic table, Live Strong
Autor: Šárka Cvrkalová