Regionální pokrmy jsou často postaveny na plodinách, kterým se v dané oblasti nejvíce daří. Valašsko bylo kdysi přímo vyhlášeno pohankou, která se tam pěstovala opravdu ve velkém. Není proto divu, že se stala součástí jednoho z typických jídel tohoto kraje, a to valašského kontrabáše. Nyní si jej doma můžete připravit i vy.
Nejvýchodnější část Moravy, Valašsko, má díky svému blízkému kontaktu se Slovenskem svou vlastní kulturu, nářečí, ale také gastronomii a zemědělství.
Bezlepková a zdravá pohanka
Jednou z nejvýraznějších plodin tohoto regionu je pohanka. Ačkoliv tato plodina pochází až z daleké Asie, na Valašsku se jí velice zalíbilo. Rostlině totiž nevadí hornatá krajina ani vlhká a chladná léta, která se v tomto kraji často objevují.
Není proto divu, že se tato plodina velmi často objevuje i v klasických místních receptech, jako je například valašský kontrabáš. Tímto jídlem potěšíte nejen vaše chutě, ale také vaše tělo.
Pohanka je totiž výborným zdrojem selenu a zinku, díky kterým budete mít silné kosti, ale i zuby a nehty. Její přínos tkví také v tom, že se jedná o bezlepkovou potravinu.
Příprava pohanky může být různá
Na 4 porce kontrabáše budete potřebovat 200 g pohanky, kterou uvaříte dle návodu na obalu. Způsobů, jak ji připravit, je totiž hned několik. Někteří ji doporučují vařit jako rýži, jiní pohanku zalijí dvojnásobkem vody, vaří ji pouhé tři minuty a dalších patnáct minut ji nechají takzvaně dojít.
Zatímco vaříte pohanku, můžete si připravit 1 kg brambor a 1 velkou mrkev. Obojí oloupete, nakrájíte na větší kostky a společně vaříte ve slané vodě doměkka.
Dále si na pánvi rozehřejte olej a na něm osmažte 250 g uzeného masa, 1 větší cibuli, obojí nakrájené na kostičky a 4 stroužky drceného česneku. Po chvíli přidejte i uvařenou mrkev, rovněž nakrájenou na kostky.
Nakonec se vše zapeče
Uvařené brambory slijte a našťouchejte. Poté k nim přisypte všechny ingredience z pánve i uvařenou pohanku. Ochuťte solí, majoránkou a pořádně promíchejte. Celou směs pak přesypte do vymaštěného pekáče. Ten vložte do trouby vyhřáté na 200 stupňů a pečte dorůžova.
Pokud chcete recept ještě trochu vylepšit, můžete směs před zapečením posypat sýrem či brynzou. Recept můžou navíc vyzkoušet i vegetariáni — uzené maso lze totiž snadno vyměnit za tofu.
Zdroj: Český rozhlas, Česká televize, Deník
Autor: Markéta Mladá