Během léta, ale i na podzim, se dá sklízet celá řada druhů ovoce. Některé vydrží déle, jiné je třeba zpracovat, nebo zamrazit, abyste si na nich pochutnali i v zimě. Právě tehdy totiž naše imunita trpí a vitamíny z ovoce jsou pro ni velmi důležité.
Na podzim se sbírají především jablka, hrušky, švestky, hrozny, kdoule a jeřabiny. Při skladování tohoto ovoce je důležité dodržovat několik pravidel, abyste si potom mohli vitamíny dopřát i během chladných zimních dní.
Obecné podmínky skladování
Zatímco zeleninu obvykle můžete skladovat v prostředí až do 10 °C, ovoce obvykle vyžaduje místa chladnější, a to maximálně do 4 °C, píše Washington Post. Vlhkost vzduchu mu vyhovuje okolo 95 %.
Ideální je skladovat ovoce v bedýnkách v tmavém a dobře větraném prostředí, například někde na chodbě nebo ve sklepě. Aby enzymy z jednotlivých druhů neovlivňovaly ty ostatní, je lepší skladovat ovoce odděleně, píše Seattle Times.
Jak skladovat konkrétní druhy ovoce
Jablka a hrušky je nejlepší skladovat v bedýnkách s proložkami. Mnoho lidí dělá chybu, že ovoce neoddělí. Jak bylo řečeno, to potom ale urychluje jeho zrání a může se rychle také zkazit.
Hrozny je dobré dát do sáčku s malými dírkami a skladovat je v lednici. Vydrží tak několik týdnů. Pokud si na nich chcete pochutnat i později, je lepší je zpracovat do marmelád nebo kompotů.
Švestky potom krátce můžete skladovat také v lednici. Nevydrží ale moc dlouho, proto je lepší je zpracovat. Dělá se z nich skvělý kompot, nebo třeba povidla. Švestky také můžete dát do mrazáku a v zimě z nich pak upéct buchtu, nebo připravit kynuté knedlíky.
Zdroj: Medical News Today, Seattle Times, Washington Post
Autor: Šárka Cvrkalová