Možná jste to nevěděli, ale v Japonsku byla skutečně konzumace masa svého času zakázána. Důvodů k tomu bylo několik – od praktických až po náboženské.
Japonci se vyhýbali konzumaci masa obecně. Jestli ale bylo některé maso obzvláště tabu, pak to bylo maso hovězí. Proč tomu tak bylo a proč se v Japonsku maso dlouhé roky nejedlo?
Co praví legenda?
Dne 18. února roku 1872 do císařského paláce vtrhla skupina japonských buddhistických mnichů. Došlo ke krveprolití, při kterém polovina z nich zahynula.
Navzdory faktu, že dozorci pobili polovinu buddhistických mnichů, přeživší i nadále trvali na tom, že se musí setkat s císařem.
Nebylo pochyb o tom, že jde o něco závažného. A jak samotní mniši tvrdili, šlo o existenciální duchovní krizi jejich země.
Císař porušil zákon starý stovky let
Jen pár týdnů před tímto nečekaným vstupem odhodlaných buddhistických mnichů došlo k něčemu, co nemohlo nadále zůstat bez povšimnutí.
„Císař snědl hovězí maso, čímž fakticky zrušil 1200 let starý zákaz konzumace zvířat,“ odhaluje atlasobscura.com. Mniši věřili, že nový trend jedení masa ničí duši japonského lidu.
Japonci dříve maso konzumovali
„V roce 75 n. l. úřadující císař vyhlásil zákaz konzumace masa,“ píše group.bishamon-ten.com. Do té doby se maso v Japonsku normálně jedlo.
Obzvláště oblíbené byly zvěřina a divoké prase. Aristokraté rádi lovili a hodovali na jeleních vnitřnostech a divoké drůbeži.
Příběh japonského odklonu od masa začal příchodem buddhismu z Koreje v 6. století. Kultura, která se konzumaci tohoto masa vyhýbala, pokračovala přibližně dalších 1200 let.
Mohl za to buddhismus?
Z velké části bezesporu ano. Buddhismus totiž zastával názor, že se člověk po své smrti může reinkarnovat do jakéhokoli živého tvora.
K tomuto názoru byli také příznivci buddhismu vedeni – bylo jim to tzv. vtloukáno do hlavy, až pro ně neexistovala žádná jiná pravda.
Lidé proto začali věřit tomu, že konzumace masa je vlastně rizikem, že byste mohli někoho ze svých blízkých připravit o možnou reinkarnaci. A to nikdo riskovat nechtěl.
Byly za tím i praktické důvody
Jak již bylo zmíněno, zákaz konzumace masa v Japonsku měl nejen náboženské, ale také praktické důvody.
Japonsko je ostrovní říše, která nedisponovala takovým množstvím zemědělské plochy jako jiné země. Chov zvířat zde z toho důvodu nebyl tak rozšířen.
Zdroj: atlasobscura.com, group.bishamon-ten.com
Autor: Karolína Nezbedová