Na uzeninách si leckdo rád pochutná, zároveň se ale jedná o novodobého strašáka. Tyto masné výrobky mohou mít skutečně velmi negativní dopad na lidské zdraví, na druhou stranu nejsou problematické všeobecně.
Proč jsou uzeniny nebezpečné?
Uzeniny jsou masné výrobky, které se mnozí Češi neumí odepřít. Vždyť kdo si alespoň jednou za čas nezahřeší a nedá si klobásu, párek, salám, šunku anebo špekáček. Jenže konzumace uzenin, minimálně ve velkém množství, je spojována s mnoha zdravotními neduhy. Aktuálně jsou totiž dávány do souvislosti s hypertenzí (vysokým krevním tlakem), srdečními chorobami či diabetem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se navíc jedná o prokázaný karcinogen, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny střev a žaludku.
Záleží ovšem na tom, jak často uzeniny konzumujete. Dáte-li si např. každý den k snídani chléb z bílé mouky, který je vyroben z pšenice s odstraněným klíčkem (nejvýživnější část), namažete ho máslem s trans tuky a přidáte tučný a slaný salám s nízkým podílem masa, svému zdraví asi příliš neprospějete a rovněž z energetického hlediska se bude jednat o dosti nežádoucí pokrm. Pokud si dáte nějakou tu kvalitní uzeninu jednou za čas a jinak žijete zdravě, naopak si nijak neuškodíte.
Jaké uzeniny konzumovat?
Není uzenina jako uzenina. Ačkoli v posledních letech získaly masné výrobky dosti negativní pověst, záleží především na kvalitě. Vysoce jakostní šunka (např. kuřecí nebo krůtí) či bílá nebo vinná klobása opečené na sucho jsou totiž výrazně zdravější než některé jiné druhy klobás, stejně jako mnohé méně kvalitní špekáčky. Ačkoli to platí i pro dospělé, zejména děti by se měly uzeninám v co nejvyšší možné míře vyhnout, minimálně těm nekvalitním, tedy těm slaným, tučným a s nízkým obsahem masa (méně než 75 %).
Pokud chcete žít zdravěji, můžete se zaměřit na výrobky z ekologického zemědělství. Ty jsou totiž nejen kvalitní, ale také výborně chutnají. Ekologičtí zemědělci jsou navíc šetrnější k přírodě i k samotným zvířatům, jež žijí ve vyhovujících podmínkách (na rozdíl od zvířat ve velkochovech). Upřete-li zkrátka a dobře pozornost na množství, kvalitu i původ uzenin, nemusíte je ze svého jídelníčku vyřazovat, což stejně dokáže málokdo a obvykle bývají takové radikální kroky z dlouhodobého hlediska neúčinné.