Najít kvalitní šunku může být v supermarketu někdy problém. Pokud však obětujete trochu času, můžete si vyrobit domácí šunku, která bude nejen lépe chutnat, ale bude také zdravější.
Výhoda šunkovaru
Kdo by chtěl vařit šunku častěji, určitě se mu vyplatí investovat do šunkovaru, jehož cena se pohybuje nejčastěji mezi 500 až 1 000 Kč. Do šunkovaru vložíte připravené maso a dáte do vodní lázně. Nádoba pak díky víčku s pružinou stlačuje maso k sobě. Odpadne vám tak starost s pěchováním masa do střívka.
Rychlosůl ano, nebo ne?
Pokud chcete, aby šunka po uvaření hezky voněla a nebyla zašedlá, můžete použít rychlosůl (potravinářská sůl s dusitanem sodným). Jde však o chemii, které se chce většina při domácím vaření vyhnout. Jestliže ale nechcete stvořit šedivou a nevábnou hmotu, je dobré do obyčejné soli přidat trochu rychlosoli, pořád to bude jen zlomek toho, co najdete v kupovaných šunkách.
Domácí šunka bez šunkovaru
Pokud tvorbu domácí šunky zkoušíte poprvé, nebo ji plánujete vařit jen při svátečních příležitostech, můžete vyzkoušet recept, u kterého se bez šunkovaru obejdete.
Budete potřebovat:
- 1 kg kvalitního masa (nejčastěji se používá vepřová kýta, kuřecí stehna/prsa, králičí maso)
- 25 g soli
- tlačenkové střívko
- větší hrnec
- trocha cukru/pepře
Maso nakrájejte na větší kusy a dejte je do mísy. Přidejte sůl, cukr (zhruba lžičku) a pepř. Okořeněné maso rozmixujte, případně prohněťte rukama tak, aby co nejvíce změklo.
Dejte maso odležet do lednice na 48 hodin, během té doby ho můžete občas prohníst. Z odleželého masa oddělte 1/3 a rozemelte ji. Rozemleté maso vraťte zpátky, masová směs se díky němu lépe spojí.
Masovou směsí naplňte tlačenkové střívko. Na koncích střívko zajistěte a dejte jej vařit do většího hrnce s vodou. Aby v průběhu vaření nevyplavalo na hladinu, je lepší ho zatížit. Střívko vařte zhruba 90 minut při teplotě 80 °C. Po uvaření šunku vyndejte a nechte vychladnout. Poté ji stačí už jen nakrájet a sníst.
Zdroj: Bez hladovění, iDNES, Česká televize, Kupi
Autor: Dominika Jandorová