Kynutý pletený chléb chala má své kořeny v židovském náboženství, obvykle se objevuje na šabatovém stole a podává se o hlavních židovských svátcích (s výjimkou svátku Pesach). Jeho sladkou chuť ale oceníte i ve všední dny.
Chala je tradiční židovský chléb pletený většinou ze tří pramenů. Často se do něj přidávají sezamová semínka, ořechy, kandované ovoce, čokoláda, semínka nebo bylinky. Slovo chala však mělo původně trochu jiný význam.
Oběť pro kněze
Výraz „chala“ nemá nic společného se vzhledem chleba, nebo dokonce s konkrétním druhem chleba, ale označuje jakýkoli chleba používaný při židovských rituálech.
Slovo pochází ze zmínky v Tóře, v níž Bůh nařizuje Mojžíšovi, aby z každého bochníku oddělil část a použil ji jako oběť pro místní židovské kněze. Tato tradice se praktikuje dodnes, ale v trochu jiné podobě – před pečením se vezme kousek těsta a spálí se v peci.
Prameny jako vlasy šabatové nevěsty
Ve středověku byl chala obyčejný, jednoduchý chléb. Web My Jewish Learning uvádí slova Maggie Glezer, která ve své knize A Blessing of Bread píše, že s pletením chaly se začalo v 15. století v Rakousku a jižním Německu, kdy židovské hospodyně následovaly své nežidovské protějšky, které v neděli pletly bochníky.
Copánky také symbolizovaly vlasy šabatové nevěsty a bohatství. Čím bohatší jste byli, tím více copánků jste mohli mít, jelikož jste měli více času, popřípadě výpomoc v kuchyni (symbol přepychu).
Recept na chléb chala
Na chléb chala přináší recept web The Mediterranean Dish. Budete na něj potřebovat 2 ¼ lžičky aktivního sušeného droždí, 1 hrnek teplé vody, 4 hrnky hladké mouky, 7 velkých žloutků, část bílků použijete později, ¼ hrnku cukru, 1 lžičku soli, 6 lžic extra panenského olivového oleje a 2 až 3 lžíce opražených sezamových semínek.
Příprava kynutého těsta
V malé misce smíchejte droždí s teplou vodou. Přidejte trochu cukru. Promíchejte, aby se droždí rozpustilo. Odstavte asi na 10 minut, dokud se droždí neaktivuje a nevytvoří pěnu. Ve velké míse smíchejte mouku, žloutky, cukr, sůl a olej. Přidejte směs droždí a míchejte, dokud těsto nezhoustne.
Přeneste těsto na lehce pomoučenou pracovní plochu a 10 minut hněťte ručně. Pokud se těsto při hnětení příliš lepí, přidejte trochu mouky a pokračujte v hnětení, dokud těsto nebude měkké a hladké. Těsto vložte do velké, lehce olejem vymazané mísy. Přikryjte ji kuchyňskou utěrkou a nechte na teplém místě 1,5 hodiny, dokud těsto nevykyne (těsto je hotové, když zdvojnásobí svůj objem).
Pletení a pečení
Těsto propracujte a vraťte zpět na lehce pomoučenou pracovní plochu. Rozdělte těsto na tři stejné díly a každý díl rozválejte na pramen dlouhý asi 40 až 45 cm. Spleťte tři prameny dohromady, jako byste pletli cop. Stiskněte oba konce k sobě, abyste cop dokončili.
Zapletený bochník položte na velký plech vyložený pergamenovým papírem. Přikryjte a vraťte na teplé místo na dalších 30 až 45 minut, aby mohl znovu vykynout. Mezitím předehřejte troubu na 180 °C.
Bochník potřete asi 2 až 3 lžícemi bílků. Navrch nasypte sezamová semínka. Pečte v troubě 20 až 25 minut nebo dozlatova. Před krájením nechte chléb vychladnout.
Zdroj: The Mediterranean Dish, My Jewish Learning, Modernist Bread
Autor: Dominika Jandorová