Dýně jsou u nás velice populární a pěstujeme je v širokém sortimentu k jídlu i na okrasu. Špagetová dýně pochází z amerického kontinentu, ale díky své zvláštnosti se zabydlela v různých zemích. Její dužina se po tepelném zpracování rozpadá na špagetová vlákna.
Zajímavý vzhled však není jediným trumfem této žluté okrasy zahrad. Špagetová dýně je považována za jednu z nejchutnějších v celé velké rodině dýní. Impozantní je i její doba skladovatelnosti. V optimálních podmínkách klidně přečká v dobré kvalitě i půl roku a může tak posloužit jako zpestření pro zimní období. Žlutá nebo žlutozelená dýně se žíháním má většinou podlouhlý tvar a měří kolem 30 cm.
Jak na tepelné zpracování
Dýni lze uvařit i upéct vcelku. Kvůli bezpečnému vaření se doporučuje dýni na několika místech propíchnout vidličkou, aby neexplodovala. V troubě je praktické dýni před pečením podélně rozkrojit a položit ji řezem na pečicí papír. Hodí se i semínka, která se propláchnou a usuší k dalšímu zpracování.
Dužina se z uvařené či upečené dýně postupně šetrně vytrhá vidličkou. Lze ji ohřívat v mikrovlnné troubě a také zamrazit. Před zamrazením se doporučuje utěrkou odsát přebytečnou tekutinu.
Využití v kuchyni
Dýně je výbornou přílohou k masu, ochutit ji lze třeba zkaramelizovanou cibulkou, oblíbeným kořením nebo olejem s kořením. Solí se chuť dýně zvýrazní.
Špagety z dýně lze konzumovat i jako běžné těstoviny a ochutit je oblíbenou omáčkou.
Pad thai je oblíbené pouliční jídlo v Thajsku a jedno z nejoblíbenějších jídel asijské kuchyně ve Spojených státech. Typicky se pad thai připravuje s rýžovými nudlemi, vejci, tamarindem (pasta nebo koncentrát), rybí omáčkou, česnekem a chilli vločkami. Někdy se přidává další zelenina, jako jsou fazolové klíčky nebo paprika. Běžně se přidávají proteiny, nejčastěji krevety nebo kuřecí maso.
Inspirací může být keto pad thai. Jídlo lze ozvláštnit použitím špaget z dýně. Aby odpovídalo jídlo keto standardům, upraví se i omáčka.
Keto pad thai omáčka
Špagety z dýně jsou zdravější a mají nízký obsah sacharidů. Klasická omáčka se dochucuje řepným nebo palmovým cukrem. V nízkokalorické variantě podle Wholesome yum se použijí sladidla bez cukru. Rýžový ocet je vhodný i pro keto omáčku, ale může být nahrazen bílým vinným octem.
Použít lze i sójovou omáčku, ale pokud někdo trpí alergií na sójové produkty nebo je nevyhledává, řešením jsou kokosové aminokyseliny. Ve skutečnosti jde o pikantní kořenící omáčku vyrobenou z fermentované a osolené mízy kokosové palmy. Tato speciální omáčka se může pochlubit slaným, umami chuťovým profilem s jemným tónem sladkosti. Neobsahuje lepek ani sóju, je často nabízena jako zdravější alternativa k sójové omáčce.
Rybí omáčka a tamarindová pasta jsou nenahraditelné přísady této omáčky. Je třeba volit produkty, které nemají přidaný cukr.
Omáčce dodává lahodnou chuť přidání arašídového másla, které má nízký obsah sacharidů. Stejně jako u rybí omáčky je třeba kontrolovat, zda nebylo doslazeno.
Ze všech surovin se připraví chutná omáčka. Jednotlivé ingredience se přidávají po lžičkách, podle chuti. Pokud se přidává arašídové máslo, je nutné použít mixér. K omáčce a dýňovým špagetám se přidá na kousky opečené kuřecí maso a míchané vejce.
Zdobí se zelenou cibulkou, plátkem limetky a hrstkou arašídových oříšků.
Zdroj: Wholesome yum, Recipes.heart, Thedailymeal, Naše Hobby
Autor: Lída Kropáčková