Jedním z mála jídel, která jsou oblíbená po celém světě a kterým uděláte radost sobě i dětem, je bezesporu pizza. Když však nechcete utrácet velké sumy za restaurace a zároveň nemáte rádi kupované polotovary, tak je nejlepším řešením si udělat pizzu doma. Dnes se zaměříme na nejčastější chyby, kterých se lidé při přípravě domácí pizzy dopouštějí.
Příprava pizzy závisí na mnoha faktorech, a to od výběru mouky až po způsob pečení.
Výběr mouky je důležitý
Základem pizzy je samozřejmě těsto a k němu potřebujeme mouku. Různé druhy mouky mají různý obsah bílkovin, což ovlivňuje texturu a strukturu těsta.
Pokud chcete opravdu zapůsobit na hosty nebo rodinu, použijte italskou chlebovou mouku Tipo 00. Je jemně namletá a má vysoký obsah bílkovin, čímž vytváří měkké a elastické těsto, které lze v případě potřeby snadno upéct do jemné tenké kůrky.
Pokud se vám nepodaří najít v regálech přímo tento tip, tak můžete použít jiný typ mouky, ale vždy se musí jednat o chlebovou mouku.
Na teplotě záleží
Mouku máme a dalším rozhodujícím faktorem pro skvělý výsledek je teplota vody. Ta totiž přímo ovlivňuje proces fermentace, což zase ovlivňuje texturu, chuť a strukturu konečné kůrky.
Teplá voda aktivuje droždí rychleji, zatímco příliš horká voda může droždí zabít. Naopak studená voda droždí neaktivuje dostatečně.
Pokud používáte aktivní suché droždí, ideální je teplota vody kolem 40 °C. Když nemáte teplotu jak změřit, tak správně by voda měla být vlažná.
Následná fermentace by měla probíhat v ledničce, a to po dobu ideálně tří až pěti dní. Tato pomalá a studená fermentace má několik výhod, které výrazně zlepšují kůrku pizzy.
Studená fermentace umožňuje enzymům v těstě rozložit složité sacharidy na jednodušší cukry a bílkoviny na aminokyseliny. Toto štěpení sloučenin má za následek chutnější těsto.
Příprava placky
Na poprášení povrchů je nejlepší použít semolinovou mouku. Semolina mouka je hrubě mletá mouka vyrobená z tvrdé pšenice a běžně se používá při výrobě těstovin a italského chleba.
Tento druh mouky zabraňuje přilepení těsta k povrchu.
Ruční natahování těsta na pizzu je tradiční technika, kterou používají pizzaiolos po celém světě.
Zatímco válení těsta pomocí válečku může být rychlejší a jednodušší, ruční natahování těsta nabízí několik výhod, které přispívají k lepší krustě pizzy.
Když navíc těsto na pizzu natahujete ručně, je pravděpodobnější, že zachováte vzduchové bubliny, které se vytvořily během procesu fermentace těsta. Také máte větší kontrolu nad tloušťkou kůrky.
Správné použití ingrediencí
Začneme omáčkou, té by nemělo být mnoho, aby rajčatová chuť nepřebila veškeré ostatní chutě. Pizza by měla být vyváženou směsí kůrky, omáčky, sýru a polevy.
Použití tenké vrstvy omáčky pomáhá pizze zachovat příjemnou texturu. Příliš mnoho omáčky může způsobit, že kůrka bude mokrá.
Následně si na pizzu poskládejte vše, na co máte chuť. Jen bylinky si nechte a dejte je na pizzu až po dopečení.
Mozzarellu před vložením na pizzu zbavte nadbytečných tekutin. Nejdříve vymáčkněte mozzarellu nad dřezem v ruce. Následně ji nakrájejte na plátky a vysušte papírovým ubrouskem.
Parmezán se pak doporučuje dát na pizzu až po vyndání z trouby.
Co nejvyšší teplota
Že bychom pizzu měli ideálně péct v peci, to asi není třeba psát. Pec však většina z nás doma nemá a nezbývá než se spokojit s troubou.
Pro co nejlepší výsledek je potřeba co nejrychlejší zahřátí těsta. Troubu předehřejte na 260 °C, aby se těsto začalo propékat hned, jak jej vložíte do trouby.
Hodně štěstí s pečením a dobrou chuť!
Zdroj: Mashed, My Pizza Corner, Yoummly
Autor: Soňa Jiroutová