Tymián je známé kuchyňské koření, které má ale také léčivé účinky. Takový tymiánový sirup může např. pomáhat při kašli, stejně jako při dalších neduzích.
Původ tymiánu
Tymián obecný je název pro rostlinu z čeledi hluchavkovitých, která se nazývá rovněž mateřídouška obecná. Pochází přitom z oblasti Středomoří, odkud se ovšem rozšířil i do dalších částí evropského kontinentu. Už ve středověku se tak dostal i do střední Evropy, kde o něm psala proslulá mystička, spisovatelka a lékařka Hildegrada z Bingenu, která žila ve 12. století. Jedná se totiž nejen o koření, ale rostlina má rovněž poměrně široké léčivé účinky, takže nám může pomoci s mnoha různými neduhy.
Tymián v kuchyni
Sušené větévky, listy a květy tymiánu jsou známé jako kuchyňské koření, které lze využít mnoha způsoby. Uplatnění nachází při přípravě polévek, omáček, domácích nádivek nebo zeleninových salátů. Hojně je využíváno i k dochucení masa (uzenin, ryb, zvěřiny nebo drůbeže), ale třeba také kysaného zelí. Snítka tymiánu přitom může dodat zajímavou chuť i rýži. Připravit si z něj ovšem lze rovněž olej, mast nebo sirup, na který se zaměříme na následujících řádcích.
Tymiánový sirup a léčivé účinky
Tymián je považován za efektivní přírodní antiseptikum, účinkuje tedy proti mikrobům. Jeho léčivé účinky jsou ovšem daleko širší. Pokud si doma připravíte tymiánový sirup, získáte spolehlivého pomocníka při kašli, neboť podporuje vykašlávání. Vyzkoušet ho můžete i při nachlazení a celkově při nemocech horních cest dýchacích. Pozitivně ovšem může působit také na trávení, když má kladný vliv při průjmech či nadýmání. Navíc uklidňuje krk, hltan nebo hlasivky. Zevně účinkuje při onemocněních pokožky, svalů a kloubů, přičemž pomoci může i při revmatismu.
Postup přípravy tymiánového sirupu
Tymiánový sirup si můžete zakoupit v obchodech, ale zároveň si jej lze jednoduše připravit i doma. Budete potřebovat pouze sušenou či čerstvou nať tymiánu, 1,5 kg cukru a čtyři citróny.
Fáze 1: Omytý tymián nasekáte nahrubo nožem a necháte vylouhovat v převařené, vychladlé vodě, a to zhruba po dobu 24 až 48 hodin. Bylinky přitom musí být plně ponořené.
Fáze 2: Po macerování vše scedíte a bylinky ještě přes plátýnko vymačkáte. Přidáte 1,5 kg cukru (ideálně třtinového) na 2 litry bylinkového výluhu a 4 citróny (použít ale můžete i 2 lžíce kyseliny citrónové). Pak necháte tři minuty zahřívat (při maximální teplotě 60 °C).
Fáze 3: Horkým sirupem naplníte horké čisté sklenice, hned uzavřete a otočíte.
Použití: Tymiánový sirup můžete užívat preventivně 1 lžíci denně. Při kašli užívejte lžíci 3× až 5× denně (děti i dospělí). Po otevření uchovávejte v chladu, před použitím protřepejte. Sirup si nechejte před užitím na lžičce oteplit.