Čerstvé ovoce i zelenina podléhá rychle zkáze. A nezáleží přitom na tom, jestli si plodiny vypěstujete sami doma, nebo je zakoupíte v některém z obchodů. Pokud je ale budete skladovat správně, prodloužíte jim životnost a snížíte plýtvání a vyhazování plesnivých potravin.
Některá zelenina patří do chladu, jiná spíš do tmy a některým svědčí spíš pokojová teplota. Víte, co kam patří a kde se daným plodinám daří nejlépe? Správné skladování má zásadní vliv na to, jak dlouho nám doma zelenina vydrží.
Zelenina, která nepatří do lednice
Česnek nebo cibule patří do spíže. Chlad a tma jim dělá dobře, stejně tomu platí u brambor. Ty byste měli mít v ideálním případě ve sklepě a do kuchyně je nosit, až když je opravdu potřebujete.
Pokud ale nemáte možnost chladného sklepa, spíž postačí. Brambory byste ale neměli dávat do blízkosti česneku a cibule. Etylen, který cibule vylučuje, může způsobit klíčení brambor a jejich zbytečnou rychlejší zkázu.
U všech plodin se vyhýbejte skladování v plastových sáčcích, kde se mohou plodiny zapařovat a začít plesnivět.
Zelenina, které svědčí pokojová teplota
Paprika stejně jako rajčata nejvíce ocení pokojovou teplotu. O rajčatech tu ale řeč nepadla, jelikož správně spadá pod ovoce, nikoli pod zeleninu.
„Uskladnění paprik v lednici ukončuje proces jejich zrání, papriky proto ztrácí na chuti. Ideálním místem na uskladnění paprik je suché větrané místo, kde mohou papriky dozrát do své sladké (nebo pálivé) chuti,“ píše blog Tchibo.
Zelenina, která patří do lednice
Zelenině svědčí chlad o něco více jak ovoci. Většina zeleniny, kromě výše uvedených, ocení uskladnění v ledničce.
Chřest, čerstvé fazolky, řepa, brokolice, kapusta, zelí, mrkev, květák, celer, kukuřice, okurka, lilek, fenykl, veškeré bylinky, křen, kedlubny, listová zelenina, pórek, saláty, špenát nebo ředkvičky. Tyto druhy do chladicího šuplíku s klidem dejte. Vydrží déle a nebudou plesnivět.
Zdroj: marthastewart.com
Autor: Martina Durdíková