Idiopatické střevní záněty mají významný dopad na zdraví a postihují miliony lidí na celém světě. Nedávný výzkum odhalil přítomnost dříve neidentifikovaných bakterií ve střevech pacientů. Objev by mohl otevřít nové způsoby léčby.
Idiopatické střevní záněty (anglicky Inflammatory Bowel Disease – IBD), zahrnující Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu, je skupina onemocnění, která způsobují chronický zánět ve střevech. Mezi příznaky IBD patří přetrvávající průjem, bolesti břicha, únava, úbytek hmotnosti a krvácení z konečníku.
Příčiny a léčba
Přesná příčina těchto onemocnění není dosud známa, svou roli ale hraje zejména genetika, reakce imunitního systému a environmentální faktory, píše Cleveland Clinic. U lidí s IBD imunitní systém mylně považuje potraviny za cizorodé látky. V boji proti této hrozbě uvolňuje protilátky (bílkoviny), které způsobují příznaky IBD. U lidí s rodinnou anamnézou IBD se může onemocnění rozvinout po vystavení spouštěči z prostředí. Mezi tyto spouštěče patří kouření, stres, užívání léků a deprese.
Diagnostika se obvykle provádí pomocí endoskopie, kolonoskopie, magnetické rezonance a testů stolice a krve, které pomáhají určit typ a závažnost IBD. Onemocnění je doživotní a léčí se pomocí léků zaměřených na snížení zánětu a kontrolu příznaků. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok, který odstraní poškozené části trávicího traktu.
Nadějný objev a budoucnost léčby
Nedávný výzkum publikovaný v časopise International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology identifikoval ve střevech pacientů s IBD dva nové typy bakterií – Allobaculum mucilyticum a Allobaculum fili. Objev může poskytnout důležité informace o základních mechanismech IBD a také o potenciálních nových způsobech léčby.
Slibně vypadá také výzkum střevních imunitních buněk, které hrají důležitou roli při zánětech a dalších procesech ve střevech. Využití aktivity imunitních buněk může v budoucnu pomoci při léčbě různých forem IBD.
Dalším potenciálním směrem léčby, který se ale v současné době v klinických podmínkách používá jen zřídka, je transplantace fekální mikrobioty, tedy přenos „dobrých bakterií“ do střev pacientů.
Zdroj: Guus H. van Muijlwijk, Allobaculum mucilyticum sp. nov. and Allobaculum fili sp. nov., isolated from the human intestinal tract Open Access, 2023, CDC, Cleveland Clinic, Medical News Today
Autor: Dominika Jandorová