Děláte si před Vánoci doma vánočku sami? V každé rodině se peče trochu jinak, ačkoli základ je vždy velmi podobný. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jaká je historie tohoto svátečního pečiva? A zda se dá připravit také ve slané verzi?
Podle webu Náš Region sahá původ vánočky až do 16. století. Tehdy ji pekli jenom vybraní mistři a pečivo se vždy dávalo jako dar šlechtě. Server Eurozprávy ale uvádí, že o vánočce se zmiňují dokonce už i záznamy z 15. století.
Vánočka, jak ji známe dnes
Zhruba kolem roku 1400 vznikl záznam, ve kterém se pojednávalo mimo jiné o pečení vánoček. Ty se nicméně podle všeho pečivu, které známe dnes, podobaly jen minimálně. Proto o prvních vánočkách mluvíme až ve spojistosti s 16. stoletím, vysvětlují Eurozprávy.
Až v 18. století se začaly vánočky připravovat také v rodinách. Do té doby byly luxusním pečivem pouze pro vyšší vrstvy, později si je ale lidé začali dělat doma, a to podle vlastních receptů. Dnes má tak sice vánočka vždy tradiční tvar, může být ale připravena mnoha způsoby.
Slaná vánočka
Vánočka je sice sladké pečivo, pokud ale máte o svátcích veškerých čokoládových kolekcí a cukroví plné zuby a chcete si ozvláštnit vánoční tabuli něčím slaným, můžete vyzkoušet i tento velmi netradiční recept.
S klasickou vánočkou má pokrm společný pouze tvar, přesto ale může být výjimečným doplněním vánoční tabule. Potřebovat budete 5 delších měkkých párků, květák, tvrdý sýr, strouhanku, 2 vajíčka, 100 mililitrů mléka a koření podle chuti.
Tři párky spleťte do copu a sepněte párátky. Dva další potom zamotejte do sebe a dejte je nahoru na cop. Tím vám vznikne tvar vánočky. Sýr nastrouhejte, smíchejte s rozmixovaným květákem, vajíčkem a mlékem. V tomto těstě masovou vánočku obalte.
Potom ji obalte ve strouhance, nejlépe v několika vrtsvách, aby sýr nevytékal. Na pánvi nebo v horkovzdušné fritéze pak vše smažte dozlatova. Nakonec už jen vánočku stačí servírovat na vánočním stole.
Zdroj: Náš Region, Eurozprávy, Prima Fresh, Top Recepty
Autor: Šárka Cvrkalová