Mnoho z nás každý rok tvrdí, jak cukroví péct nebudeme, ale nakonec alespoň pár druhů stejně připravujeme. Jde o tradici, která k Vánocům zkrátka patří. Kde se ale vlastně vzala?
Cukroví nemá zase tak dlouhou tradici, jak byste možná čekali. Objevilo se totiž teprve v 19. století. Tedy minimálně cukroví, které známe dnes. Podle serveru Vitalweb se sice cukroví peklo už v 16. století, tehdy šlo ale spíše o sladké placky související s oslavami zimního slunovratu.
Výsada bohatých
Cukroví spojované s Vánocemi se tedy začalo objevovat kolem 19. století. Nejprve se jednalo především o výsadu měšťanů a bohatých vrstev. Na venkově se pak mlsalo především sušené ovoce nebo ořechy, uvádí Extralife.
Až ve 20. století se různé druhy cukroví začaly péct ve všech rodinách a Vánoce se díky tomu slavily velmi podobně jako dnes. Nejprve se peklo cukroví především kulaté, poté se začaly dělat různé tvary.
Věřilo se například tomu, že kdo bude konzumovat cukroví ve tvaru zvířat, bude mít více síly, štěstí nebo bohatství. Cukroví se také mělo péct pouze z vlastní úrody, aby člověku přineslo štěstí.
Oblíbené druhy cukroví
V 19. století se nejčastěji pekly obyčejné sušenky obsahující sušené ovoce, ořechy a mouku. Později se ale začaly dělat škvarkové druhy, které byly velmi oblíbené, uvádí Eurozprávy.
Na přelomu 19. a 20. století byly nejoblíbenější takzvané zázvorky. Toto cukroví se dělá jen z mouky, másla, vajíček a strouhaného zázvoru. Až kolem poloviny 20. století se začaly dělat druhy, které známe dnes.
V současné době je nejtradičnějším druhem cukroví linecké, dále se hodně dělají vanilkové rohlíčky, oblíbené jsou také pracny a cukroví nepečené, jako například vosí hnízda. Podle webu iDNES je dnes Česká republika v pečení cukroví dokonce celosvětovou velmocí.
Zdroj: iDNES, Bruneta v kuchyni, Vitalweb, Pekařské technologie, Eurozprávy, Extralife
Autor: Šárka Cvrkalová